Opera NDB zahajuje světovou premiérou: Pravidla slušného chování v moderní společnosti

 Operní sezónu 2017/2018 zahajuje Národní divadlo Brno v pátek 5. září světovou premiérou opery dvojice příslušníků mladé tvůrčí generace – skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka „Pravidla slušného chování v moderní společnosti,“ vytvořené na námět monodramatu francouzského spisovatele Jeana-Luca Lagarce (1957-1995).

 Lagarceova hra, založená na populárním kodexu etikety, sepsaném baronkou Staffeovou v roce 1893, je souborem pravidel slušného chování, mapujícím život člověka od narození až po smrt. Herečka je přednáší v jediném květnatém vodopádu, ve kterém úsměvné a jindy absurdní momenty dají vyniknout pokrytectví tzv. střední třídy. „Na první pohled nemá děj, ale pak si uvědomíme, že dějem je náš vlastní život,“ komentoval volbu námětu režisér Jiří Adámek. Hra byla sice původně koncipována jako monodrama, ale operní provedení nabízí možnost rozčlenění role mezi více postav a rozehrání řady až absurdních situací pramenících ze svázanosti lidského života pravidly. V opeře, kterou uvidíme poprvé na scéně brněnské Reduty, tak jednu herečku vystřídal kvartet postav, pojmenovaných podle operních hlasů: Na scéně vystoupí dva Soprány (Marta Reichelová a Daniela Straková-Šedrlová, Mezzosoprán (Jitka Klečanská), Bas (Josef Škarka) a Herec (Petr Vančura). „Naší inspirací jsou filmy Louise Buňuela jako Nenápadný půvab buržoazie nebo Přízrak svobody. Inspirovalo nás Buňuelovo svobodné řetězení epizod a chtěli jsme postupovat podobně. Tedy rezignovat na jasné, slovy sdělitelné poselství a místo toho okouzlit nejprve sebe, pak snad i diváky jednotlivými momenty, vystihujícími cosi z naší existence,“ vysvětlil režisér na tiskové konferenci před premiérou.
Skladatel Michal Nejtek, rodák z Litoměřic, patří k úspěšným mladým autorům. Zanedlouho po absolutoriu konzervatoře a pražské HAMU (diplomovou prací byla komorní opera Dementia Praecox, která na festivalu Opera 2003 získala Cenu ředitelky festivalu) začal sklízet jeden úspěch za druhým. Připomeňme z nich alespoň první cenu za Procitání – Pět písní na verše B. Reynka, kterou získal v soutěži Generace roku 1999. Nejtek dlouhodobě spolupracuje s Plastic People of the Universe, pro které například napsal na libreto Vratislava Brabence „vlakovou operu“ Lysá nad Labem (premiéra 2007). Byl také autorem scénické hudby pro inscenaci Radúze a Mahuleny v NDB. Režisér Jiří Adámek, absolvent pražské DAMU, vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém pracuje s hudebně kompnovanou strukturou, dekonstrukcí jazyka a hlasovými technikami na pomezi voicebandu. Kromě řady ocenění v tuzemsku i v zahraničí získal například Cenu A. Radoka za režii inscenace Z knihy džunglí (2007) v divadle Minor. Autorkou scény je výtvarnice Ivana Kanhäuserová, kostýmy vytvořila Adriana Černá, jako choreografka se na inscenaci podílí Zuzana Sýkorová.
Reprízy operní novinky připravilo Národní divadlo Brno na 17.9., 22.9., 26.10 a 28.10., další reprízy následují v lednu a červnu příštího roku.

www.ndbrno.cz

(Autorem snímků z inscenace je Marek Olbrzymek)

Fotogalerie