Premiéra hry irské dramatičky v Brně: U Kočičí bažiny

 K tvorbě patrně nejznámější současné irské autorky Martiny Carrové zavedlo dramaturgii Činohry Národního divadla Brno hledání přitažlivého původního dramatického titulu pro novou divadelní sezónu. Hra U Kočičí bažiny, která bude mít v Mahenově divadle premiéru 22. a 23. září, však určitě nebude pro publikum snadným soustem.

  Představitelka hlavní role Tereza Groszmannová o ní řekla, že jde o „emociálně vyčerpávající titul, o němž se rozhodně nedá říci, že by šel divákům takzvaně na ruku. Krásný text, jehož dobrá inscenace může vzniknout jedině z intenzívní lásky, spousty krve, potu a obrovské námahy celého týmu.“
Oč běží v dramatu, které diváka zavede do syrového kraje bažin a rašelinišť na irském venkově? Místní obyvatelé se právě chystají na svatební rej – Carthago Killbride si bere mladou dívku Karolinu, dceru bohatého sedláka Cassidyho. Je tu však ještě osudová žena Hester Swanová, která s Carthagem žila 14 let a má s ním dceru Jossii. Cítí se oklamaná, ponížená a nehodlá se jen tak vzdát. Chce bojovat, ačkoli cítí osudovou předurčenost, spojení svého života se zrádnou Kočičí bažinou. Přicházejí k ní vesničané a snaží se ji – po dobrém či po zlém – vystrnadit z vesnice v zájmu zachování klidu a pořádku. A tak Hester svádí zápas o všechno, proti všemu a proti všem.
Autorka dramatu Marina Carrová v rozhovoru s dramaturgem divadla Pavlem Jurdou označila za prototyp hlavní postavy Médeiu z nesmrtelné Euripidovy tragédie: Obě dramata reagují na sociální a kulturní proměny, ozřejmují rozdíly s nimiž se potýkají ženy hledající nezávislost ve společnosti ovládané muži, zkoumají zhoubné účinky většinové společnosti v konfrontaci s outsiderem.
Minimalistickou scénu představení, které nastudoval režisér Martin Františák, navrhl Martin Cpin. Dění se točí kolem karavanu, který tu symbolizuje příslušnost hlavní hrdinky k irským kočovníkům (dráteníkům), nepočetnému etniku, jehož kočovný život a specifické zvyky připomínají tradiční obraz Romů, s nimiž však nemají „Irisch Travellers“ žádnou genetickou spojitost. Autorkou kostýmů je Markéta Sládečková, scénickou hudbu složil Nikos Engonidis.
V hlavních rolích diváci uvidí vedle Terezy Groszmanové také Tomáše Davida ztělesňujícího postavu Cartagea Killbridea, hostující Marii Havířovou v úloze Josie Killbrideové, rovněž hostující Helena Čermáková vystoupí v roli Paní Killbrideové a Igor Bareš hraje Xaviera Cassidyho.
Inscenaci U Kočičí bažiny letos uvede Národní divadlo Brno v reprízách 2. a 3. října, 1., 8. a 9. listopadu, první repríza v příštím roce bude na programu 15. ledna.

www.ndbrno.cz

 

Fotogalerie