V Mahenově divadle: Želary (srdce mé)

 Tři desítky herců – téměř celý činoherní soubor Národního divadla Brno – zalidní v pátek poprvé jeviště Mahenova divadla při premiéře výpravné inscenace Želary (srdce mé), kterou režíruje Dodo Gombár, současně autor dramatizace původních textů brněnské autorky Květy Legátové, obsažených v knize povídek Želary (vyšla roku 2001) a v povídce Jozova Hanule, kterou autorka vydala o rok později.

 Základem dramatizace je, podobně jako v případě filmové adaptace z roku 2003, povídka Jozova Hanule, příběh mladé brněnské ékařky Elišky (postavu ztělesňuje Magdaléna Tkačíková), účastnice odboje, uchylující se před slíděním Gestapa do hor a prožívající po fiktivním sňatku s prostým vesnickým mužem (Josefa Jandu hraje Petr Halbarstadt) ve svém životě dosud nebývalou proměnu. Dodo Gombár však nekopíruje film z roku 2003, který jsme mohli sledovat na filmových plátnech a televizních obrazovkách (tvrdí, že ji ani neviděl a považuje to za výhodu). Půdorys jeho dramatizace (a inscenace) zahrnuje také události a postavy z dalších povídek Květy Legátové, zobrazující meziválečné dění ve fiktivní obci – Želarech. Dodo Gombár tu hojně využil retrospektiv, míchání několika časových rovin a dalších postupů k vytvoření životného obrazu tohoto lidského společenství.
„Snažil jsem se při psaní adaptace vycházet z literatury, která má na mne až uhrančivý účinek. Hlavně těch osm povídek v Želarech, na které Jozova Hanule s lehkostí a zároveň s naléhavou intenzitou navazuje,“ říká režisér. Výsledkem je dramaticky tvar, dávající hereckou příležitost většině vícegeneračního souboru brněnské činohry. Všechny spojuje osobitý dramaticky úsečný jazyk Květy Legátové, plný rytmicky strhujících dialogů a strohých poznámek.
Jako prostředí, v němž se odvíjí mnohovrstevný děj inscenace, zvolila autorka scény Lucie Labajová stylizaci železničního vagonu, symbolizující nestabilitu tehdejší situace, typickou však i pro dnešní dobu. Dobovou atmosféru první polovinu 20. století odrážejí kostýmy Hany Knotkové, významnou roli v inscenaci hraje i scénická hudba Davida Rottera .
Již před premiérou hlásí činohra NdB mimořádný divácký zájem o tuto inscenaci, který dokládá velkým počtem předem rezervovaných či prodaných vstupenek. Želary (srdce mé) mohou zájemci vidět po páteční premiéře také 1. dubna, 18. května, 5. června, 29. a 30. září a 19. listopadu letošního roku.

Fotogalerie