Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu – moderní návštěvnické středisko s interaktivní vnitřní a venkovní expozicí a s trojrozměrným kinem, je od letošního srpna novou dominantou Moravského krasu. Moderní stavbu využívající působivé spojení dřeva, betonu a skla, najdete ve Skalním mlýně, nejnavštěvovanějším místě krasu a zároveň nejvýznamnějším výchozím bodu pro návštěvníky Punkevních jeskyní, Kateřinské jeskyně a propasti Macocha.

Kromě využití běžných služeb informačního centra se návštěvníci  expozice v Domě přírody mohou aktivně zapojit do poznávání a objevování přírodních zvláštností Moravského krasu. Pro školy a organizované skupiny má toto nové středisko připraveny speciální programy, jejichž cílem je vzbudit bližší zájem o poznání unikátní přírody této chráněné krajinné oblasti.

Expozice Domu přírody vypráví příběh krajiny Moravského krasu od hlubinného geologického vývoje až po její současnou podobu, na které se velkou měrou podílí činnost člověka. Z temných prostor, naznačujících „jeskynní“ prostředí, vystupují návštěvníci po točitém schodišti na denní světlo, do současné přírody krasu. Tam poznají současné biotopy oblasti, dozvědí se o vlivu člověka na současnou tvář krajiny a její změny si sami mohou „vyprojektovat.“ Najdou zde k tomu účelu množství map se zajímavými místy a krasovými jevy. Pro děti je k dispozici vnitřní herna, dětská jeskyně, ve venkovním prostoru je menší geopark a také vodní prvek, na kterém mohou zájemci pozorovat, jak územím Moravského krasu protéká voda (více na www.dumprirody.cz) .

Výsledkem stavebního ruchu, který do léta vládl v oblasti Skalního mlýna a u vstupu do Punkevních jeskyní, je také nový objekt pro odbavování návštěvníků tohoto nejnavštěvovanějšího jeskynního systému.

 

Fotogalerie