Fašank bude! (I v Brně)

Masopustní veselí, které o víkendu zavládne v mnoha obcích i městech jižní Moravy, se nevyhne ani moravské metropoli – Brnu. 

 Brněnský fašank zde organizuje, stejně jako v minulých osmi letech, Slovácký soubor Šafrán Brno, který k účasti pozval Krojovanou skupinu z Komína, Brněnský Valášek, Lučinu, Májek, brněnský Slovácký krúžek, VUS Ondráš, Terezku Škrhákovou a Hudeckou skupinu z Komína. Brněnský fašank se koná v úterý 13. února, tedy přesně v poslední den tradičních oslav slunovratu, kdy půlnoční pochování basy tradičně zakončuje rozpustilý hodokvas předcházející postnímu období před Velikonocemi.
Slovácký soubor Šafrán Brno chce během úterního odpoledne přiblížit zejména mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy, včetně množství dovádějících maškar, se podařilo za podpory města a Jihomoravského kraje připravit atraktivní program. Začíná malováním masek na náměstí Svobody v 15 hodin. O hodinu později je na programu předávání “práva” zástupcem Jihomoravského kraje, od 16.20 do 17.45 následuje rozpustilá pochůzka “fašančářů” po jednotlivých zastaveních na trase směřující od náměstí Svobody k Paláci šlechtičen a po Kobližné ulici k Moravskému zemskému muzeu (Dietrichsteinský palác) na Zelném trhu a k Turistickému informačnímu centru v Radnické ulici. Fašankový průvod skončí v 18 hodin na náměstí Svobody, kde členové Brněnského Valášku předvedou lidový zvyk pochovávání basy.
Soubor Šafrán Brno vznikl v roce 1949 jako Slovácký národopisný soubor. Založili jej Jaromír Běhunek a František Lachman. Za léta jeho existence s ním spolupracovaly vynikající osobnosti folklórní scény – zpěváci Boženka Šebetovská, Květa Černá, Jožka Černý, Jožka Severin, lidový vypravěč Zdeněk Galuška a další. Repertoár souboru byl a dosud je zaměřen na oživování písní a tanců i lidových zvyků z oblasti Slovácka, v poslední době hlavně z regionů Horňácka a Kopanic.

Fotogalerie