Mikulov má opět barokní zámeckou zahradu

Po padesáti týdnech rekonstrukce se otevřela mohutná barokní brána do zámecké zahrady v Mikulově. Architekt Ivar Otruba dal zahradě barokní a renesanční nádech, jaký měla dříve. Záměrem však nebylo vytvořit její kopii. „Chtěli jsme, aby byl rukopis současný. Je to reminiscence. Základní motiv jsme ponechali, jinak je vše v tomto areálu nové," řekl Otruba.

Projekt Obnovy zahradních teras se týkal téměř celého areálu kolem mikulovského zámku. Baroková zahrada, tedy plocha za Försterovou branou, využívá s odkazem na dochované historické dokumenty ornamentiky barokního stylu a symbolicky. Byla zde obnovena i dřívější oranžérie. „Původně tady stála v roce 1740 a byla unikátní. Dnes může prostor uvnitř oranžerie sloužit ke koncertům, divadlům či společenským setkáním,“ popsal svoji práci zahradní architekt.
Rekonstrukce se dotkla i jižního předpolí s terasami, kde vznikla růžová zahrada, zahrada pro nevidomé a slabozraké a také zelené bludiště. Tvář zahrady zásadně změnilo i velké lomené schodiště, které propojuje zahradu se salou terrenou. „Je věrnou kopií toho původního, které tu stálo na počátku osmnáctého století. Ve své době bylo unikátním stavebním prvkem,“ vysvětlil ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín. Novinkou je také kašna a veřejnosti přístupné terasy nad synagogou.
Příprava na obnovu zahrady trvala více než deset let. První zatěžkávací zkouškou bude Pálavské vinobraní 11. až 13. září. „Zahrada bude otevřená po celé vinobraní. Směrem od náměstí bránu zamykat nebudeme. Ale ze Zámecké ulice bude brána uzavřená už natrvalo. Zvažujeme i noční uzavírání vchodu u synagogy. V nejbližší době také zveřejníme nový návštěvní řád a otvírací dobu zahrady,“ dodal ředitel muzea. Rekonstrukce, která stála 24 milionů korun, je dílem firem Gardenline z Litoměřic a Archatt z Brna. Náklady byly hrazeny z dotací Regionálního operačního programu Jihovýchod, Jihomoravský kraj přispěl patnácti procenty.

Fotogalerie