Pro Brňany i přespolní: Prvomájový polibek pod chobotem..

 Komu tradiční prvomájové líbání pod rozkvetlou třešní už zevšednělo, ten může letos dávný zvyk poněkud obměnit: Na prvomájové odpoledne totiž Moravské zemské muzeum připravilo vskutku netradiční oslavy narozenin zvířete, které se – vedle obligátního Brněnského draka – stalo jedním ze symbolů moravské metropole: Model mamuta v životní velikosti a “v plné srsti” (jak psal Karel Absolon, autor expozice Člověk a jeho rod na brněnském výstavišti, vznikl roku 1928.

 Mamut vznikl jako jedna z atrakcí zmíněné expozice na Výstavě soudobé kultury, kterou desetiletá Republika československá v Brně prezentovala svoje úspěchy v průmyslu, zemědělství, školství, kultuře, vědě atd. Hlavním tématem pavilonu Člověk a jeho rod byl tehdy úspěch Karla Absolona, který objevil 30 tisíc let starou civilizaci lovců mamutů pod Pavlovskými vrchy s doposud nejstarší známou soškou ženské figury z pálené hlíny – Věstonickou venuší. Pavilon na brněnském výstavišti byl později přejmenován na Anthropos a stejné jméno dali muzejníci i novému pavilonu, vybudovanému v 60. letech minulého století v parku v Brně-Pisárkách. Model mamuta od sochaře Z. Macháčka se stal hlavním exponátem této budovy. Pavilon, který je sídlem Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea, přivítal ve své historii více než dva miliony návštěvníků a jeho expozice i programy zhlédne každoročně zhruba 40 tisíc lidí.
Oslavy devadesátin mamuta, který se stal symbolem pro generace brněnských občanů, budou mít řadu atraktivních programových bodů. Třeba vzpírání originálu mamutí kosti, určování věku zvířete podle zubů (s ukázkami práce restaurátora), cestu do nitra mamuta, architektonické dílny, animační program pro děti ve výstavě Vítejte u neandrtálců”. Specialitou odpoledního programu pro zamilované i dlouhodobě milující bude již zmíněný prvomájový polibek pod chobotem mamuta s možností pořízení pamětní fotografie... Na program pro mladší publikum pak večer naváže vyhlášení prvního ročníku soutěže k popularizaci archeologie, vystoupení violoncelistky Doroty Barové, skupinové taneční vystoupení na téma evoluce člověka, světelná show s divadelními efekty v podání Městského divadla Brno a koncert rockové kapely Animal Farm na závěr.
Gratulace k devadesátinám v roce stých narozenin Republiky československé přijímá monumentální býložravec se svým mládětem od 14 do 22 hodin. Pro ty, kdo uvažují o příjemné náplni prvomájového odpoledne – Brňany i přespolní – je to jistě lákavý tip. Více informací na webu jihomoravského turistického TOP cíle – www.mzm.cz.

 

Fotogalerie