72. ročník Mezinárodního folklórního festivalu je za dveřmi

Již 72. ročník Mezinárodního folklórního festivalu se uskuteční ve dnech 22. - 25. června ve Strážnici. Současně se bude konat také 35. ročník Folklórního festivalu Dětská Strážnice. Od čtvrtka do neděle se na pódiích v zámeckém parku i ve strážnickém skanzenu vystřídá na 2700 účinkujících z České republiky a zhruba tři stovky zahraničních v pětatřiceti pořadech.  

Jak informovali pořadatelé z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, festivalu se zúčastní 140 souborů a skupin z tuzemska a zahraniční soubory z Turecka, Rakouska, Chorvatska, Rumunska, Ghany, Bulharska, Velké Británie a Slovenska. Soutěže tanečníků verbuňku se zúčastní 45 finalistů, v zábavních střediscích festivalového areálu se vystřídá 13 cimbálových a pět dechových hudeb.

Páteční slavnostní zahájení festivalu v amfiteátru Bludník bude i letos spojeno s předáním Ceny ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Předcházet mu bude dopolední i odpolední program pro děti, ve skanzenu například pořad A. Schauerové a M. Maňákové Tady jsme doma s podtitulem Až já budu velká, bude ze mě selka. Výmluvný název má také podvečerní pořad Nebojte sa, chlapci, ej, že nebude vína. Po zahajovacím dudáckém pořadu zahraničních (i domácích) dudáckých souborů Z krajin za obzorem se na Bludníku odehraje pod názvem Tři mušketýři pořad k nedožitým pětadevadesátým narozeninám tří primášských a lidských osobností – S. Volavého, J. Petrů a J.V. Staňka.

Sobotní dopoledne v amfiteátru Zahrada bude věnováno soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, ve skanzenu přiblíží svatební zvyky na Veselsku pořad P. Hrbáčové a M. Lukešové Já sa budu vydávati. K dominantám sobotního programu bude patřit také pořad národnostních menšin žijících na území ČR, nazvaný Domovina 2017, na Bludníku se odehraje národopisný pořad ze severních a severovýchodních Čech, zaměřený na osobnost sběratele Pavla Krejčího a nazvaný Links, rechts, Krejčí, švec! 300. výročí Valašského sboru portášského připomene v sobotu na Bludníku pořad Portášské chodníčky, odkazu nezapomenutelného redaktora brněnského studia Českého rozhlasu bude věnován nedělní pořad Břetislava Rychlíka Živá píseň Jaromíra Nečase.

Program na plódiích v parku i v komornějším prostředí skanzenu či v budově zámku nabídne každému příznivci folklóru něco pěkného. I tomu, kdo si mezi komponovanými pořady nevybere ten pravý, poskytne Strážnice během festivalového víkendu dost příjemných zážitků. Třeba při zábavě s cimbálovými i dechovými hudbami během páteční či sobotní Noci s hudci, nebo při sledování tradičního průvodu krojovaných účinkujících.

Připomeňme, že vstupné do celého festivalového areálu a na všechny pořady včetně expozic a výstav stojí v pátek 200, v sobotu 300, v neděli 150 Kč, permanentní vstupenka na celý festival 450 Kč, pro držitele ISIC karty pak 300 Kč. Volný vstup mají děti do 15 let, důchodci nad 70 let a zdravotně hendikepovaní držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P. Více informací na adrese www.festivalstraznice.cz
 

Fotogalerie