Balet baletů opět zazáří

 Sto let (na den přesně) od první premiéry Čajkovského baletu Labutí jezero v Brně uvede Národní divadlo Brno obnovenou premiéru inscenace (19. 2.), která patří po dvě desetiletí ke kmenovému repertoáru této scény.

 Díky velkorysé dotaci od magistrátu mohlo Národní divadlo obnovit i další inscenace klasického repertoáru, jejichž výprava i kostýmy již dožívaly a spojit tuto obnovu také s choreografickým znovuzrozením. Balet má šanci stát se novým diváckým magnetem pro návštěvníky města.
“Nedejte se zmást plakátem, bude to velkolepá a nádherná inscenace s romantickou výpravou i kostýmy,” slibuje šéf Baletu NdB Mário Radačovský, podle kterého nová podoba tohoto “baletu baletů,” zůstává ve všech ohledech krásnou romantickou pohádkou o dívce proměněné v labuť, která se stala mistrovským příkladem romantické baletní tvorby. Balet, který po desetiletí obdivují generace diváků i interpretů, uvádí divadlo v tradiční choreografické koncepci Mariuse Petipy a Lva Ivanova. Nové nastudování svěřilo divadlo dlouholetému baletnímu mistru milánské La Scaly Robertu Strajnerovi, který má na svém uměleckém kontě dlouhý seznam evropských divadelních scén, na kterých působil jako tanečník, baletní mistr a pedagog. Ten zvýraznil dějovou linii příběhu a akcentoval čistotu formy a stylu klasického díla. Strajner oceňuje především práci s brněnským sborem. “Málo se o něm píše, ale je stejně důležitý jako Odetta. Sólistka odejde, ale představení drží kvalitní sbor. Ten je výborný!,” říká choreograf obnovené inscenace. Jedním z jeho cílů bylo také určité “zrychlení” a precíznost tance. “Musíme tančit tak, jak to Čajkovský napsal, ne upravit Čajkovského,” snažil se Strajner, stejně jako dirigent baletu Robert Kružík, vysvětlit nové pojetí obnovené inscenace.
Největší změny zaznamenají diváci především ve skvělých kostýmech Romana Šolce, jednoho z nejvyhledávanějších kostýmních výtvarníků, “oblékající” baletní i muzikálové inscenace většiny českých divadel. V Brně již odvedl výbornou práci například na inscenacích baletů Giselle, Svěcení jara, Ivan hrozný, Marie Stuartovna atd. V intencích romantické tradice vytvořil novou scénu pro brněnské Labutí jezero kanadský scénograf Peter Horne, který v minulosti spolupracoval s řadou divadel v Kanadě i v USA (činohra, opera I balet) a také vyučoval na Národní divadelní škole v Montrealu.
Kromě brněnských sólistů a sólistek uvidí návštěvníci Janáčkova divadla také několik zahraničních baletních hvězd. Na obnovené premiéře 19. února se v roli Odetty/Odýlie představí první sólistka milánské La Scaly Martina Arduino a v roli prince Siegfrieda Maxim Čaščegorov, bývalý první sólista Bavorského státního baletu a hostující tanečník Baletu NdB. O měsíc později – 19. března – se v roli prince Siegfrieda představí první sólista Královského baletu v Londýně Vadim Muntagirov, kterému bude partnerkou první sólistka Baletu NdB Eriko Wakizono. V představení 11. dubna se představí hvězdy slavných ruských baletních divadel: Odettu/Odýlii zatančí Oksana Skorik z Mariinského divadla v Pětěrburgu a roli prince Siegfrieda Denis Rodkin z Velkého divadla v Moskvě.

Návrhy kostýmů R. Šolce a scény P. Horna

Fotogalerie