Česká premiéra – Hledání ztraceného času

Hledání ztraceného času, nikdy nedokončené sedmisvazkové olbřlímí dílo francouzského literárního génia Marcela Prousta, bude mít českou premiéru v brněnském Mahenově divadle12. dubna.

Kdo se někdy pustil do četby této rozměrné fresky zachycující někdy rozumem neuchopitelné, ale emočně působivé střípky doby, kdy francouzská společnost dávala vale šlechtě, odcházející ze scény, ale velmi toužila po zachování jejích atributů v měšťanských salonech končícího 19. a začínajícího 20. století, sotva si dovede představit přetavení díla do dramatického tvaru na nepatrném půdorysu pouhých tří, nejvýš čtyř hodin jednoho divadelního představení. Režisér J. A. Pitínský patří k výjimkám, které jsou toho schopny a právě jemu umožnilo Národní divadlo Brno realizaci tohoto projektu.
Inscenace vychází především z divadelní adaptace britského dramatika Harolda Pintera a režisérky Di Trevisové pro Královské národní divadlo v Londýně. “Text je proustovsky strukturován do podoby obrazových scén, které střídají dialogy I monologické pasáže, jemné detaily i velká gesta. Hlavním průvodcem zůstává, stejně jako v románu, Marcel a ubíhající čas,” charakterizovala dílo dramaturgyně Barbora Gregorová.
Pitínský umístil “děj” Proustova díla do prostor současné moderní galerie Proust, jejíž prostor umožňuje setkávání a vzájemné pozorování lidí, místo, kde se střetávají epochy, estetické styly, to co bylo pomíjivé se stává věčným. Minimalistická scéna Tomáše Rusína je efektním rámem pro kostýmy Zuzany Rusínové, v nichž se zrcadlí jak odkazy na módu 20. a 30. let minulého století, tak současná touha po výstřednosti, často provázená módním snobismem. Důležitým průvodcem inscenací je hudba, kromě původní scénické hudby Richarda Dvořáka se diváci mohou zaposlouchat do citací z Proustových oblíbenců – Stravinského, Debussyho, Iberta či Beethovena. Na scéně se vystřídají tři desítky herců – členů činoherního souboru I hostujících. Budou zde zastupovat více než desetkrát vyšší počet literárních postav Proustova Hledání ztraceného času. Marcela – průvodce, pozorovatele I účastníka románových dějů – ztělesní hostující Viktor Zavadil.

Fotogalerie