Cyril a Metoděj – po stopách strhujícího příběhu: Kníže Rastislav ve čtvrtek ve Vyškově

Historický průvod velkomoravského knížete Rastislava s družinou, poučení o Velké Moravě a o tom, jak se na ní žilo před příchodem slovanských věrozvěstů, kvízy a hry se soluňskými bratry Cyrilem a Metodějem, ukázky historických řemesel, hudba starých časů, fotokoutek, soutěže a kvízy pro celou rodinu – to všechno 25. června odpoledne nabídne cyrilometodějský program na nádvoří Muzea Vyškovska.

Účastníci Dne otevřených dveří vyškovského muzea mohou od 15 do 19 hodin zhlédnout historické divadlo, vyzkoušet dobová řemesla, přenést se v čase k počátkům prvního slovanského státu na našem území a připomenout si krátkou historii středověké Velké Moravy, mocné říše Mojmírovců, zasahující kromě území dnešní České republiky také podstatnou část střední Evropy.
Vyškov je v pořadí sedmým městem České republiky, kde se uskuteční tato atraktivní připomínka cyrilometodějské mise, ve které rezonuje základní kulturní, duchovní a společenská identita naší země. Roadshow, putující po celé České republice, propaguje projekt zlínské Centrály cestovního ruchu Východní Morava „Cyril a Metoděj – po stopách strhujícího příběhu.“ Projekt, jehož partnerem je také Centrála cestovního ruchu Jižní Moravy, chce nejširší veřejnost upozornit na řadu atraktivních míst na Moravě, v Čechách i ve Slezsku, spojených s působením slovanských věrozvěstů, kteří přišli na Velkou Moravu šířit křesťanství a slovanskou liturgii.
Díky přehledným webovým stránkám www.CMstory.cz mají zájemci o poznávání dosud nepoznaných míst naší vlasti možnost vybrat si z desítek poutních míst, dozvědět se více o jejich historii, seznámit se s jejich současnou turistickou nabídkou a rozhodnout se k cestě za poznáním.
Program divadelního vystoupení Rastislavovy družiny začíná v 15 hodin na nádvoří Muzea Vyškovska. Další jihomoravská zastavení jsou plánována na 19. červenec (Kyjov), 25. červenec (Mikulov) a 28. srpen (Brno). Svoji pouť po naší vlasti se zajížďkami do Bratislavy, Katovic a Vídně skončí ansámbl Velkomoravanů 24. října v Mikulčicích, kde se zúčastní tradičního Podzimu v Rasticově městě Morava.
 

Přiložené dokumenty