Divadelní svět Brno 2017: Festival divadelních vrcholů

 Osmý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který se uskuteční ve dnech 12.-17. května, má být plný divadelních vrcholů. Diváci se mohou těšit nejen na přední soubory z České republiky, ale také z Dánska, Izraele, Německa, Slovenska či Spojených států amerických.

 „Při výběru jednotlivých produkcí je jediným předem stanoveným kritériem jejich kvalita, přirozeně však vznikají jakési tematické linie. Letošním ústředním tématem bude odpovědnost mocných,” informoval ředitel Divadelního světa Brno Martin Glaser. Dramaturg činohry NDB Martin Sládeček láká na festival „plný vrcholů“: „Považuji za zázrak, že do České republiky vůbec poprvé zavítá legendární dánský soubor Odin Teatret s inscenací Věčný život. Při této příležitosti bude vůdčí osobnosti tohoto souboru Eugeniu Barbovi předán čestný doktorát JAMU. Mimořádná bude také inscenace Král Oidipus, kterou uvede mnichovský Residenztheater Starořečtí hrdinové vystoupí v kravatách. Zástupcem moderního tanečního divadla pak bude strhující izraelská inscenace Horses in the Sky v podání Kibbutz Contemporary Dance Company.“
Pro nevšední zážitek si mohou diváci přijít i na jednu ze dvou inscenací amerického souboru Manual Cinema - Ada/Ava či Lula del Ray. Přímo před jejich očima a za zvuku živé hudby bude vznikat podmanivý animovaný film s prvky hororu. Theater Bremen uvede inscenaci Brechtova Dobrého člověka ze Sečuánu a dojemný pohybový kus Zlaté srdce. Festivalová dramaturgie promyšleně rozšiřuje prostror věnovaný pohybovému divadlu: Kromě dvou zahraničních produkcí se představí i to nejzajímavější z domácí scény – mj. Lešanské jesličky Lenky Vagnerové a Sólo Radima Vizváryho.
Slovenské národní divadlo přiveze do Brna oceňovanou inscenaci Fanny a Alexander, v níž vystoupí i Emília Vašáryová nebo Táňa Pauhofová. České divadelnictví bude reprezentovat Spalovač mrtvol z ostravského Divadla Petra Bezruče nebo třeba Hovory na útěku z Divadla v Dlouhé.
„Čeká nás ale také řada představení pro celou rodinu. Těším se na inscenaci Naivního divadla Liberec s názvem Čechy leží u moře, která mimo jiné získala Cenu ERIK, udělovanou nejinspirativnější české loutkové inscenaci sezony. Hradecké Divadlo Drak přijede s půvabným příběhem O bílé lani,“ uzavírá bohatý výčet dramaturg Městského divadla Brno Jan Šotkovský.
Vstupenky na vybraná představení je možné zakoupit od 28. února u pokladen Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla a divadla Radost nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz , Po celý březen platí sleva 20% při včasném nákupu vstupenek.

Ad foto

1) Divadlo Brémy – Dobrý člověk ze Sečuanu
2) Residenztheater Mnichov – Král Oidipus
3) Kibutz Contemporary Dance Company – Horses in the sky
4) Divadlo Petra Bezruče – Spalovač mrtvol

 

Fotogalerie