Divadelní svět Brno v plném proudu

 To nejlepší z české i světové divadelní tvorby představí festival Divadelní svět Brno (DSB), který se koná v Brně od 27. do 31. května. Pozvání přijaly přední soubory z Belgie, Izraele, Maďarska, Německa, Slovenska či Slovinska. Pořadatelé festivalu lákají také na řadu představení pro celou rodinu a na nevšední doprovodný program. Více na www.divadelnisvet.cz .

 „Vzhledem k současnému dění v Evropě akcentujeme téma uprchlictví a brněnskému publiku zatím nepříliš známou formu dokumentárního divadla,“ řekl na úvod festivalu jeho ředitel Martin Glaser. Za jeden z vrcholů festivalu označil magickou inscenaci proslulého dramatu Faust v podání souboru Slovinského národního dramatického divadla z Lublaně, kterou diváci uvidí dnes (30.5.) v Janáčkově divadle. V Mahenově divadle pak bude k vidění např. řecké pohybové představení skupiny Rootlessroots s názvem Europium. Dále do Brna zavítá Theater Bremen s česko-německou inscenací Kafkova Zámku, která je ozvláštněna živou hudbou, již zajišťuje kapela Kafka Band složená z českých umělců (např. Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 ad.). Německou linku posílí v Hadivadle slavná performerská skupina She She Pop, která před diváky otevře své Šuplíky (Schubladen), či německé divadlo roku 2014 Maxim Gorki Theater se svou divadelní roadmovie nazvanou Mrzutí (Die Ungehaltenen).
Hned čtyři inscenace uvádí v Brně oceňované Městské divadlo Kladno: Brémskou svobodu, Přízraky, Otce a Matku. Dodatečně se pořadatelům podařilo obohatit program ještě dalšími exkluzívními položkami: „Doslova v poslední chvíli se nám povedlo dojednat hostování dvou pozoruhodných zahraničních produkcí: Dostojevského Zločinu a trestu v podání maďarské Forte Company a tanečního představení belgické choreografky Karine Ponties s názvem Hero%, které velmi zábavným a místy až dojemným způsobem tematizuje střet touhy člověka po nadpřirozených schopnostech s limity jeho vlastního těla.
Pokud jde o produkce z ČR a Slovenska, přibyla do nabitého festivalového programu ještě výborná inscenace Petrolejových lamp z ostravského Divadla Petra Bezruče a Bratři Karamazovi z Činoherního klubu v režii Martina Čičváka. Slovenské národní divadlo přiveze inscenaci hry Ivana Vyrypajeva Ilúzie, v níž vystoupí čtyři přední slovenští herci: Zuzana Kocúriková, Božidara Turzonovová, Martin Huba a Dušan Jamrich,“ řekl dramaturg činohry NdB Martin Sládeček. Epilogem za festivalem, který končí v úterý 31. května, bude vystoupení Nizozemského tanečního divadla 2 (18. června), které uvede v rámci jednoho večera čtyři taneční kusy.