Divadelní svět se opět chystá do Brna

 Jubilejní desátý festival Divadelní svět Brno se letos uskuteční ve dnech 23. - 28. května a přátelům múzy Thálie nabídne více než padesát představení na téma Evropský sen.

K tomuto tématu se mají vyjádřit umělci z České republiky, Slovenska, Belgie, Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Komorských ostrovů, Madagaskaru, Martiniku, Německa, Norska i Polska. Hrát se bude na scénách Národního divadla Brno, Husy na provázku, HaDivadla, Městského divadla Brno, Polárky, v divadelním studiu JAMU, ale také v méně tradičních místech – například v cirkusovém stanu na Kraví hoře nebo v Löw-Beerově vile.
Program festivalu je uspořádán do několika tematických okruhů z nichž hlavní nese stejný název Evropský sen. V jeho rámci se v Brně představí jedna z hvězd současného evropského divadla – polský režisér Krzysztof Warlikowski se svou adaptací Proustova románu Hledání ztraceného času, nazvanou Francouzi. Zajímavé pro divadelní fanoušky bude srovnání této inscenace s představením stejného díla, které v režii J.A. Pitínského v dubnu uvádí v české premiéře Národní divadlo Brno. K magnetům festivalu bude patřit inscenace Roma Armee z berlínského Divadla M. Gorkého - dílo izraelské režiséry Yael Ronenové. Belgická performerka Marieke Dermulová s brněnskými diváky na místě dotvoří Píseň evropského občana, zatímco rakouský choreograf a muzikant Simon Mayer v inscenaci Sons of Sissy hodlá odpovědět na otázku co má společného národní minulost, rituál a svoboda projevu. V programové linii Evropský sen nabídne festival také francouzské představení Europeana, bratislavskou inscenaci Americký cisár, nebo nejnovější inscenaci Michala Dočekala Andělé v Americe, uvedenou v Městských divadlech pražských.
Úplný program najdou zájemci na webu www.divadelnisvet.cz. Připomeňme jen, že naprostou novinkou bude letos účast mimoevropských divadel v sekci Evropa mimo Evropu, že speciální programový okruh bude věnován skandinávskému divadelnímu světu (Ibsen, Bergmann, Andersen). Součástí přehlídky budou také tři neklasická zpracování pohádek Císařovy nové šaty, Malá mořská víla a Škaredé káčátko v interpretaci tří různých slovenských divadel. Připraven je také profil mladého českého dramatika Tomáše Dianišky. I letos festival nabídne několik pohybově tanečních inscenací - vrcholem této programové linie bude vystoupení jednoho z nejvýraznějších afrických tanečních souborů Vuyani Dance Theater z Jihoafrické republiky s inscenaci CION: Requiem of the Ravel's Bolero.
Divadelní svět Brno, jeden z největších divadelních festivalů v Česku s rozpočtem 14 milionů korun, v květnu změní moravskou metropoli v přitažlivý cíl milovníků divadla z celé republiky. Vstupenky se prodávají v Zákaznickém centru NdB, při nákupu vstupenek na čtyři a více přestavení (Festival