Festival Dance Brno 2018 se blíží

 Taneční festival k oslavám 100 let vzniku samostatného Československa nazvaný Dance Brno 2018, který se uskuteční ve dnech 23. května – 16. června, není sice ještě doslova „za dveřmi,“ vstupenky však jsou již od prvního března v internetovém prodeji.

 Poprvé v historii se zde na jednom místě představí taneční soubory z nástupnických republik někdejší habsburské monarchie – Polska, Slovenska, Srbska, Rakouska, Slovinska, Ukrajiny, Chorvatska, Maďarska a České republiky.
Festival zahájí Balet Národního divadla Brno premiérou své nové inscenace Amadeus MozArt v brněnské Redutě - budově, ve které rakouský skladatel W.A. Mozart jako jedenáctiletý chlapec koncertoval. Nové choreografie pro tento večer připravují sólista baletu NdB Uladzimir Ivanou, členka souboru Carolina Isach a bývalý demisólista brněnského baletu Dan Datcu. „Budeme svědky toho, jak jednotliví choreografové cítí toho svého Mozarta, jak jsou inspirováni jeho osobou, hudbou i prostorem divadla,“ prozrazuje šéf baletu Mario Radačovský a dodává, že přípravu baletního festivalu již zaznamenali i kolegové v Mnichově a Vídni, kteří oceňují získání tolika špičkových souborů v tak krátké době jako „ojedinělý úspěch.“
Druhým místem, kde se bude festival konat, je Mahenovo divadlo. Tam se představí Národní akademický balet Lvov s dvěma jednoaktovými balety – Sheherezade a Carmen suite. Ostatní soubory pak vystoupí v pavilonu F na brněnském výstavišti, kde bude vybudováno jeviště s hledištěm pro 750 osob. Zatančí zde osm národních baletů ze střední a východní Evropy. Vídeňský státní balet přijede s moderním pojetím baletu Popelka v choreografii Thierryho Malandaina, Slovinský národní balet představí inscenaci Doktor Živago, kterou choreograficky připravil Jiří Bubeníček. Balet Národního divadla Praha uvede inscenaci Decadance Ohada Naharina, Chorvatský národní balet ze Záhřebu představí novou inscenaci Smrt v Benátkách a Maďarský národní balet připravil tři nové choreografie Hanse van Manena – Trois Gnossienes, 5 Tangos, Black Cake, spojené do jednoho večera s názvem LOL. V pavilonu F vystoupí také Polský národní balet Varšava, Balet SND Bratislava a Srbský národní balet z Bělehradu.
Bližší informace o programu na www.dancebrno.cz. Podle sdělení organizátorů je v přípravě festivalový pas, který umožní třicetiprocentní slevu při nákupu vstupenek na tři a více představení. Více na www.ndbrno.cz/baletndb.

Ad foto:
Demisólistka Baletu NdB Emilia Vuorio a sólista tohoto baletu Arthur Abram
Foto Pavel Hejný

Fotogalerie