Horňácké slavnosti připomenou Vaška Mlýnka z Kuželova

 Vernisáží výstavy Smíchem hudba neostarává v budově Obecního úřadu ve Velké nad Veličkou začne ve čtvrtek 21. července v 17 hodin bohatý program letošních Horňáckých slavností. Výstava, stejně jako nedělní odpolední pořad v kuželovském větrném mlýně, nazvaný Co sem sa nachodil, budou věnovány letošním nedožitým devadesátinám populárního lidového vypravěče Vaška Mlýnka z Kuželova.

 Také letos budou Horňácké slavnosti ve Velké a v Kuželově příležitostí k prezentaci klenotů z pokladnice osobité tradiční lidové kultury Horňácka v podání hudců, tanečníků, ženských či mužských sborů či sólových zpěváků, těšit se můžeme také na přehlídku horňáckých krojů, na tradiční jarmark i na řadu výstav a dalších doprovodných programů. Připomeňme z nich alespoň výstavu fotografií ze života obyvatel Hrubé Vrbky v tamním kulturním domě, nazvanou Chlebíček z kameňa, od seťá až po chleba.
K dominantám přitažlivého programu, ve kterém účinkují soubory, cimbálové muziky, skupiny a sólisté zž Horňácka a podjavorinské oblasti, včetně dětí, budou patřit večerní pořady na Horňáckém stadionu ve Velké nad Veličkou. V pátek to bude pořad Nad Javorinů ptáček zpívá, věnovaná 20. výročí založení mužského sboru z Lipova, a pořad Ludé z Javorníka.
Na sobotu je připraven pořad dětských souborů a cimbálových muzik Vitajte u nás, aneb Rok na Horňácku očima dětí, pořad Začnyme si novú písen, věnovaný nedožitým sedmdesátinám Petra Jelínka a Jarka Miškeříka, a konečně pořad Chléb náš vezdejší, po kterém bude následovat Zbojnický večer.
Vstupné na hlavní programy Horňáckých slavností se pohybuje od 120 do 150 Kč, zlevněné vstupné pro děti a studenty do 18 let a držitele průkazu ZTP 70 Kč. Bližší informace lze najít na www.obecvelka.cz.

Fotogalerie