K 100. výročí republiky: Restart festivalu Tanec Brno

 Pokud incomingové cestovní kanceláře již před veletrhem Regiontour hledají turistické magnety, které by mohly v příštím roce zvýšit zájem tuzemských i zahraničních návštěvníků o moravskou metropoli, určitě by neměly pominout jedinečnou nabídku Národního divadla Brno, pořádajícího k oslavám 100 let od vzniku samostatného Československa ve dnech 23.5. - 16.6.2018 festival Dance Brno 100. Představí se na něm východoevropské špičky.

 Restart někdejší taneční přehlídky, tentokrát s anglickým názvem a číslicí 100, je výsledkem snahy vedení divadla nezůstat mimo úctyhodný zástup brněnských organizací, které se připojí k festivalu Re:Publika 1918-2018. Šéf baletu Mário Radačovský postupně kontaktoval baletní tělesa všech nástupnických zemí bývalé Rakousko-Uherské monarchie a podařilo se mu získat je pro tuto myšlenku. Poprvé v historii se tak v Brně v květnu a červnu představí taneční soubory národních divadel Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska, Srbska, Polska, Rakouska a České republiky na ojedinělé přehlídce, díky které budou moci návštěvníci jihomoravské metropole poznat taneční umění reprezentující podstatnou část střední a jihovýchodní Evropy.
Jaký program nabídne tato jedinečná evropská taneční událost, navazující na pětadvacetiletou tradici festivalu Tanec Brno? Po zahájení 23.května inscenací Národního divadla Brno Amadea MozArta (choreografie Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou), následuje Polský národní balet Varšava triptychem Chopiniana/Bolero/Chroma (choreografie Michail Fokin, Krzystof Pastor a Wayne McGregor), Balet SND Bratislava uvede Slovenské tance v choreografii Natalie Horečné, na konec května je plánováno představení Srbského národního baletu Bělehrad Women in d Minor (choreografie Radu Poklitaru). Až do 16. června budou pak na brněnské scéně defilovat Volksoper Wien – Vídeňský státní balet s Popelkou v choreografii Thierryho Malandaina, Slovinský národní balet Ljubljana s titulem Doktor Živago v choreografii Jiřího Bubeníčka, Balet Národního divadla Praha s titulem Decadance (choreografie Ohad Naharin), Chorvatský národní balet Zagreb se Smrtí v Benátkách v choreografii Valentiny Turku a Maďarský národní balet Budapešť, který uvede triptych Five Tangos, Trois Gnossienes a Black Cake v choreografii Hanse van Manena.

Více na:
www.dancebrno.cz, více o vstupenkách na: hnilickova@ndbrno.cz.