Lázně v Pasohlávkách možná postaví Číňané

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání 22. května 2015 schválila záměr jednat s čínským partnerem - provincií Hebei - o čínské účasti na rozvoji lázeňské zóny v oblasti Pasohlávek. Po zasedání rady o tom informoval hejtman kraje Michal Hašek, který celkový rozsah investic, o kterých se bude jednat, odhaduje až na 88 milionů Eur, tedy více než dvě miliardy korun.

Jak uvedl hejtman, po několika kolech neformálního jednání s čínskými zájemci o investice do lázeňské zóny v Pasohlávkách začíná oficiální jednání. Byla zřízena pracovní skupina, ve které budou mít zastoupení všechny politické kluby krajského zastupitelstva. Jednání se zúčastní i zástupce Pasohlávek, které jsou společně s krajem akcionáři společnosti Thermal Pasohlávky. Společnost vlastní pozemky a byla také investorem infrastruktury. Podle Michala Haška se bude jednat o připraveném území v rozsahu do třiceti hektarů. Zde by v souladu s plány kraje mělo vzniknout velké lázeňské centrum, léčebné ústavy, wellness hotely i další lázeňská infrastruktura.
„Pokud se s čínskými partnery dohodneme na podmínkách – časový rámec jsme určili předběžně do konce září – investice by mohla být hotova do tří let. Znamená to, že do konce roku 2018 by na jižní Moravě byly nejmodernější nové lázně v ČR, postavené na zelené louce. Jejich zvláštností by byla skutečnost, že vedle klasického středoevropského lázeňství by čínská strana přišla i s určitými prvky tradiční čínské medicíny. Je to něco, co by mohlo být pro pacienty i návštěvníky jižní Moravy zajímavé,“ uvedl hejtman Michal Hašek a dodal, že lázeňská zóna v Pasohlávkách by mohla vytvořit několik set pracovních míst.