Liška Bystrouška znovu otevře Janáčkovo divadlo

 Jako vzpomínání revírníka a revírníkové na mládí a na dětské hry koncipoval režisér Jiří Heřman nové uvedení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, které bude mít premiéru 17. listopadu v Janáčkově divadle, otevíraném pro veřejnost po více než ročních rekonstrukcích interiéru této největší operní scény v ČR.  

 Stejné dílo Leoše Janáčka otevřelo nové Janáčkovo divadlo v roce 1965, součástí brněnského operního repertoáru je však od roku 1924. Od té doby se zde dočkalo třinácti nastudování. Nikoli náhodou je premiéra této “ryze brněnské” opery současně zahajovacím představením letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno.

“Neznám barvitější a živější hudbu než je ta Janáčkova. Příhody lišky Bystroušky jsou oslavou našeho života, který je krásný. A tu krásu stvoření bychom neměli nikdy zapomínat. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby,” řekl Jiří Heřman. Připomněl úzké sepětí tohoto díla s městem, ve kterém Janáček žil, a s jeho okolím. Vždyť humorné příběhy Rudolfa Těsnohlídka s Lolkovými ilustracemi patřily k tváři brněnských Lidových novin, do brněnské kulturní a společenské historie se zapsaly stejně jako tradice vánočních stromů republiky a založení dětského domova Dagmar. Z lesů kolem Bílovic nad Svitavou, kde Rudolf Těsnohlídek s přáteli našel před Vánocemi odloženou malou holčičku, vyrazí také letos (v den premiéry) tradiční povoz s vánočním stromem, směřující na brněnské náměstí Svobody.
Na rozdíl od mnoha jiných inscenací Příhod lišky Bystroušky neuvidíme tentokrát kašírovaný les s jeho obyvateli v huňatých kožíšcích. To však neznamená, že se představení bez zvířátek a hmyzu obejde. Budou mít podobu hraček a masek, s nimiž si hraje dětská drobotina kolem Revírníka (zpívají Svatopluk Sem a Jiří Sulženko) a Revírníkové (Martina Mádlová, Daniela Straková-Šedrlová), s nostalgií vzpomínajících na léta prožitá v hájovně a bilancujících koloběh života. Dětské dovádění s hračkami a maskami svěřil režisér členům Dětského sboru Brno. V roli Bystroušky uvidíme a uslyšíme Janu Šrejmu Kačírkovou, kterou bude alternovat Michaela Kušteková, Lišáka Zlatohřbítka zpívají Václava Krejčí Housková a Jana Hrochová. Dirigenti Marko Ivanovič a Robert Kružík při hudebním nastudování díla vycházeli z kritické edice Janáčkova díla (Jiří Zahrádka, Charles Mackeras), s důrazem na hravé zvuky navozující představu divoké přírody (okarína, ťukání na dřevo a pod.). Autory scény a kostýmů jsou Dragan Stojčevski a Alexandra Grusková.
Nové pojetí slavného Janáčkova díla, oslovujícího malé I velké, je příslibem diváckého úspěchu. Kromě repríz 18. 11. , 21. 12., 27.1. a 18. 6. se s ním budou zájemci moci seznámit také v přímém přenosu 18. listopadu v rámci mezinárodního projektu Opera Vision, přenášejícího živě představení z více než třiceti evropských operních domů. Sledovat ji lze na www.operavision.eu

Fotogalerie