Napoleonské dny už tento víkend

Napoleonské dny u příležitosti 246. výročí narození Napoleona Bonaparta pořádají ve dnech 14.-16. srpna Projekt Austerlitz, Středoevropská napoleonská společnost, Stará pošta pozořická a obec Prace. Napoleonské dny 2015 na Staré poště Pozořické a v Praci předznamenají 210. výročí slavkovské bitvy, kterou si přátelé vojenské historie připomenou akcí Austerlitz 2015 - letos s účastí až 2000 vojáků a stovky koní.

V pátek 14. srpna odpoledne a večer postaví účastníci dobový stanový tábor poblíž Staré pošty pozořické, která byla nedávno po rekonstrukci znovu otevřena. Sobota bude věnována táborovému životu a výcviku, v poledne se na dvoře Staré pošty uskuteční přehlídka francouzských jednotek. Před setměním odpochodují jednotky k pomníku majora Frierenbergera a z tamních výšin do přibývající tmy vypálí několik dělostřeleckých salv na připomenutí jeho účinné podpory Bagrationova ústupu. Následovat bude vojensko-civilní oslava císařových narozenin na Staré poště, alternativně oslava 200. výročí jeho odplutí na Svatou Helenu (7. srpna, narozeniny slavil už na HMS Northumberland) pro ty, kdo k jeho osobě nechovají zvláštní obdiv. V neděli dopoledne bude u Staré pošty bitevní ukázka, a po ní budou položeny věnce u pomníku v obci Prace.

Akce se zúčastní členové spolků vojenské historie sdružených ve Středoevropské napoleonské společnosti a pozvaní hosté. Jejich uniformy a výstroj budou podle možností jednotek odpovídat roku 1805. Na nově otevřené Staré poště si budou návštěvníci moci prohlédnout doplněnou expozici věnovanou slavkovské bitvě i poštovní historii budovy.


Program:

Sobota 15. srpna 2015

10:00 - 11:45 výcvik a manévry, táborový život
12:00 přehlídka na dvoře Staré pošty, Svatý Napoleon
15:00 – 17:00 výcvik a manévry, táborový život
20:00 odchod jednotek ke Frierenbergerovu pomníku, dělostřelecké salvy

Neděle 16. srpna 2015

10:00 - 11:00 bitevní ukázka u Staré pošty
12:00 položení věnce v Praci

www.austerlitz.org

Změna programu vyhrazena.

 

Fotogalerie