Národní divadlo Brno zahájí sezónu premiérou Smetanovy Libuše

Sen o národní velikosti

Všechno jiné než “pietní” inscenaci opery Bedřicha Smetany Libuše mohou čekat návštěvníci páteční premiéry v pavilonu P na brněnském výstavišti, kterou Národní divadlo Brno zahájí svoji novou divadelní sezónu. 

 Inscenaci, ve které nebudou kromě mýtické kněžny a jejího muže Přemysla ze Stadic chybět ani další atributy českého snu – model pražské Zlaté kapličky a otec vlasti T.G.Masaryk na koni – uvede NdB také 28.10.2018 jako slavnostní představení k 100. výročí založení Československa.

Režisér představení, umělecký šéf opery Jiří Heřman, vybral do inscenačního týmu představitele mladé generace. V hlavních rolích Libuše a Přemysla uvidíme a uslyšíme manželskou dvojici Lucii a Jiřího Hájkovy, spolu s nimi vystoupí sólisté Janáčkovy opery Václava Krejčí Housková, Jan Šťáva, Roman Hoza a také stálí hosté Alžběta Poláčková, Pavol Remenár a Dušan Růžička. Hudební nastudování je dílem mladého dirigenta Roberta Kružíka, autorem scény je Tomáš Rusín, kostýmy navrhla Zuzana Štefunková-Rusínová.
Tématem operní sezóny 2018/19 jsou SNY a Libuše má jako “sen o budoucnosti českého národa” mezi premiérami první místo.  “Kdy jindy než teď bychom si měli připomenout ty, kteří věnovali celoživotní úsilí samostatnosti českého národa a stali se zakladateli našeho státu. A připomenout jejich mravní hodnoty,” řekl šéf opery Jiří Heřman a připomněl rok 1918, kdy Národní divadlo v Praze uvedlo slavnostní představení Libuše pro T.G. Masaryka v hlavní roli s Emou Destinovou. “Když slyšíte slavnostní fanfáry této opery, představíte si okamžitě příchod pana prezidenta. Mně evokují naši minulost, přítomnost a budoucnost.” 
Připomínka českého snu o budoucnosti národa a úsilí, jež národní emancipaci z rakouské náruče předcházelo, je v jubilejním roce vzniku Československa nanejvýš aktuální. Prosba kněžny Libuše (Bohové věční tamo nad oblaky, v milosti shlížejte na tuto zem! Ku svornosti je veďte a lásce pozasvěťte, had sváru nechať mine její lem! Ať síly země jeho blaho rodí a lidu všemu hojnost plodí! Ať svorné síly vedou národ k štěstí a příštím věkům jeho slávu věstí! ) má totiž v roce 100. výročí k naplnění velmi daleko, cíl je takřka v nedohlednu. O to více se lze těšit na výsledek tvůrčího snažení brněnských umělců. 
Nejbližší reprízy Libuše jsou 9. a 11.9., 26. a 28.10. a 17. 11.
 
Folo: Marek Olbrzymek
 

Fotogalerie