Noc bláznů v Mahenově divadle

 Ani komedie k popukání, ani intelektuální cvičení pro snoby. Jemná tragikomedie. Hra, stírající rozdíl mezi tím, co je normální a co již ne. Takovými slovy nejčastěji charakterizují hru australského autora Louise Nowry Noc bláznů, jež má za sebou úspěšné tažení po českých divadelních scénách a kterou si pro tuto divadelní sezónu vybrala také dramaturgie Činohry Národního divadla Brno.

 Inscenaci svěřilo vedení divadla hostujícímu režiséru Šimonu Dominikovi, který je také autorem nového překladu tohoto textu (dřívější české inscenace vycházely z překladu Dagmar Bláhové).
Noc bláznů je příběhem mladého režiséra Lewise, který dostane šanci nastudovat v rámci arteterapie nějakou jednoduchou divadelní show s pacienty psychiatrické léčebny. Sám nabízí hru Bertholda Brechta, ale s tím neuspěje, neboť jeden z pacientů – Roy – trvá na tom, že se musí zkoušet Mozartova opera Cosi fan tutte! Navzdory faktu, že nikdo z pacientů neumí zpívat a místo orchestru se nabízí jedině harmonikář.. Jak to může dopadnout, vezmeme-li v úvahu, že každý z členů takto vzniklého divadelního ansámblu je navíc poznamenán nejrůznějšími svéráznými projevy své diagnózy? “Já mířím ke hvězdám. Kdo mi to může vyčítat”, říká protagonista Roy, který v psychiatrických léčebnách strávil většinu svého života.
Během zkoušení se životy pacientů začnou zajímavě proplétat s divadelní fikcí a režiséra Lewise, který je postupně vtažen do hry, tato překvapivá zkušenost přivede k novému pohledu na své dosavadní postoje a měřítka hodnot. “Kromě vtipu a šarmu mi tato hra imponuje hlavně svým ústředním motivem, jímž je snaha překonat sám sebe. Je to souboj každého jednotlivce s vlastními stíny a limity, snaha posunout se výš tím, že si nedám jednoduchý cíl,” říká režisér Šimon Dominik a oceňuje, že se autor hry Louis Nowra, druhdy sám zaměstnanec psychiatrické léčebny, nesnažil cpát humor všude. Je to sice komedie, ale má v sobě až překvapivě mnoho spodních proudů. V mnohém ohledu připomíná legendární Přelet nad kukaččím hnízdem. “V Noci bláznů vzniká trvalé napětí mezi komičnem a něčím hlubším.”
Roli režiséra Lewise ztělesnil Roman Blumaier, s postavou Roye, který většinu života strávil v léčebnách, se na jevišti vypořádá Tomáš Šulaj. Muzikanta Zaka hraje Tomáš David, pacientku Cherry ztělesní Isabela Smečková Bencová, uvidíme také Martina Slámu, Martina Siničáka, Terezu Groszmanovou, Annette Nesvadbovou, hostující Terezu Páclovou, Martina Veselého a Kláru Apolenářovou. Kostýmy navrhla Tereza Vašíčková, autorem scény je Karel Čapek. Ve hře jsou použity citace z libreta opery Cosi fan tutte v překladu Jaromíra Nohavici, který byl za své přebásnění textu pro Národní divadlo moravskoslezské v roce 2006 oceněn Divadelní cenou Sazky a Divadelních novin v oboru hudební divadlo.
Premiéra jemné tragikomedie Louise Nowry se uskuteční v Mahenově divadle 15. února.

 

Fotogalerie