O lesku i bídě divadla Prévertovi Milenci nebes v Mahenově divadle

Divadelní adaptací filmového scénáře slavného francouzského básníka Jacquesa Préverta k neméně slavnému francouzskému velkofilmu 40. let minulého století Děti ráje (režie Marcel Carné) s novým názvem Milenci nebes zahájila svoji novou sezónu činohra Národního divadla Brno. 

Inscenace je dílem dramaturga Pavla Jurdy, režiséra Mariána Amslera, scénografa Juraje Kuchárka a dalších tvůrců, překlad Prévertova textu pořídil Jan Tošovský.

Romantický příběh z divadelního prostředí natočený v době, kdy společensky aktuálnější témata byla tabu, pojednává o dvou stránkách divadelního života. Jak připomínají tvůrci inscenace, vypráví o jeho opojné slávě i morální bídě, o jeho exkluzivitě i špíně. Dominantní je ovšem příběh slavného francouzského mima Jeana Baptisty Debureaua (narodil se v Kolíně jako syn francouzského vojáka a české dívky Kateřiny Kráfové v roce 1761 a zemřel roku 1846 v Paříži), muže, který svého času okouzlil Paříž a jako nejvýraznější představitel evropské pantomimy 19. století si vysloužil přezdívku “největšího z Pierotů.” Jeho spoluhráči i protihráči jsou další výrazné postavy – tehdejší úspěšný herec bulvárního divadla Fréderick Lemaitre a bezskrupulózní anarchista (nejen v politickém smyslu) Pierre Francois Lacenaire - zločinec vraždící s lehkostí pro svůj blahobyt i pro svoji ideologii. A samozřejmě je tu krásná Garance - vydržovaná žena o jejíž přízeň soupeří všichni tři mužští protagonisté, navíc pak egoistický hrabě de Monteray, jehož ochrany Garance využívá když se jí to hodí.
Přetvoření filmového scénáře či filmu v divadelní tvar není jistě jednoduchý úkol. Zvláště když jde o více než tříhodinový velkofilm zabydlený množstvím postav a postaviček, v němž davové scény střídá nepřehledný labyrint divadelního zákulisí, šaten, salonů smetánky i páchnoucích hospod. Nejlépe se při tomto úsilí dařilo autorovi scény Juraji Kuchárkovi. Prostá antiiluzívní scéna tvořená clonou pohyblivých lamel z polopropustných zrcadel, velká plastová bublina a několik zrcadel jakoby z divadelní šatny umožnily režisérovi situovat poměrně složitý děj do nevelkého prostoru divadelního jeviště. V inscenaci uvidíme v roli Jeana Baptisty Debureaua Jana Grundmana, jeho protihráče Frédericka Lemaitrea ztělesnil Martin Siničák, do role Garance režisér obsadil Evu Novotnou, její rivalku v lásce Nathalii - Baptistovu ženu, hraje Annette Nesvadbová. Mafiána s anarchistickými sklony Pierra Lacenairea ztělesnil Petr Bláha, v roli hraběte de Monteray uvidíme Martina Slámu.
Věhlas Prévertových Dětí ráje jistě získá brněnským Milencům nebes početné publikum, které v ní najde nová poselství a ocení ji. Příští reprízy divadlo plánuje na 22.10., 11.11., 7.12., 31.12., 22.1., 14.2. a 6.3.
Fotografie z inscenace: Jakub Jíra

Fotogalerie