Příští sezóna v Národním divadle Brno: Představení v šapitó, na výstavišti i pod širým nebem

I když Janáčkovo divadlo již letos v červnu na rok ovládnou stavební dělníci, neznamená to, že by Národní divadlo Brno v příští divadelní sezóně (2017/2018) snížilo počet premiér nebo představení. Jak informoval ředitel NdB Martin Glaser, vedení divadla se rozhodlo využít v době rekonstrukce naší největší operní scény i několika netradičních prostor.

Soubor baletu připravuje inscenaci baletní podoby West Side Story do pavilonu P na brněnském výstavišti, činohra chce nastudovat Vančurovo Rozmarné léto stylově v cirkusovém stanu v Lužánkách, divadlo plně využije i otevřenou scénu na Špilberku a na konci prázdnin bude lákat diváky do Biskupského dvora v centru Brna. K tomu chystá také řadu zájezdů jak na tuzemské, tak na zahraniční scény. Balet například počítá s měsíčním podzimním turné do Šanghaje a Pekingu. Pro uměnímilovné obyvatele jižní Moravy, ale i dalších regionů, zůstane tedy Brno i v příští divadelní sezóně atraktivním cílem, cestovní kanceláře budou moci i nadále spojovat pobytové i poznávací cesty svých klientů na jižní Moravu s atraktivním divadelním programem. Opera nabídne v nadcházející sezóně šest premiér, mezi nimi i světovou premiéru opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která poskytne humorný návod jak projít životem od narození po smrt. Pro NdB ji napsala autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek. Následuje Donizettiho Nápoj lásky, Gounodův slavný Faust a Marketka, na repertoár se po padesáti letech vrátí Čajkovského Piková dáma. Pro děti soubor připravuje pohádkovou operu Jiřího Temla Kocour v botách a sezónu uzavře Mozartova opera Cosi fan tutte. Baletní soubor připravuje na březen 2018 další dvě mimořádné kreace slavného českého choreografa Jiřího Kyliána – Falling Angels a Sarabande. Do repertoáru uvede také Gnawu – strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro oblast Maghrebu od Nacha Duata. Druhou premiérou sezóny bude Amadeus MozArt, dílo mladých choreografů (Dan Datcu, Carolina Isach Cogollos a Uladzimir Ivanou) inspirované osobou a dílem velkého skladatele. Činohra nabídne irskou variaci na antickou Medeu U kočičí bažiny, francouzskou komedii Kdo je pan Schmitt?, zmíněné Vančurovo Rozmarné léto v cirkusovém šapitó. Světovou klasiku zastoupí Schillerovo drama Marie Stuartovna, současnou tvorbu pak hit německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror. Homérovu Odysseu dramaturgie vybrala pro ty, kteří mají pocit, že Evropa začíná být nejistým domovem. Dramaturgická linie divadla, ve kterém rezonují témata současné doby i nedávné minulosti, pokračuje v Redutě novou hrou o české gymnastce Čáslavské Věra, v rámci cyklu Spílání Brnu pak bude uvedena brněnská premiéra Zázraku v Černém domě Milana Uhdeho. Tvůrci různých generací se setkají v unikátním projektu V sadě hoří jara květ.
Od září bude činohra uvádět některé z inscenací (Králova řeč, Petrolejové lampy, Paní z moře) s anglickými titulky. Těm, kteří si chtějí svůj „abonentní repertoár“ sestavovat podle vlastního výběru, nabízí Národní divadlo Brno FlexiAbo – zcela nový druh divadelního abonmá, které nyní využívá jen několik evropských divadel. Při sestavování předplatného má divák naprostou svobodu ve výběru inscenací, termínů, sedadel i množství představení a vstupenek. Jedinou podmínkou, kterou musí splnit, aby získal třicetiprocentní slevu, je zakoupení minimálně pěti různých představení (na každé alespoň jednu vstupenku). Abonmá lze zakoupit také na divadelním webu.


Přehled jednotlivých představení a premiér v přiložených přílohách.

 

Přiložené dokumenty