První vernisáž v Löw-Beerově vile

Vernisáží výstavy Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů v bývalé celnici uprostřed zahrady byl v úterý 26. května pro veřejnost slavnostně zpřístupněn areál další reprezentativní podnikatelské rezidence v Brně. V závěru roku 2014 byla památková obnova secesní Vily Löw-Beer dokončena a objekt se nyní stal nejmladší pobočkou Muzea Brněnska.

Současně s vilou byla rekonstruována i budova někdejší celnice za domem a zregenerována zahrada. Objekt celnice, jak název napovídá, původně sloužil k proclení potravinového zboží, přiváženého do Brna. Později to byla konírna, kočárovna, garáž či domek zahradníka. V roce 2014 byla Celnice obnovena, v patře je nově k dispozici výstavní prostor, ve kterém se budou konat nejen krátkodobé tematické výstavy, ale také doprovodné programy, přednášky, workshopy a další akce.

Výstava Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů, která je zde otevřena, připomíná rodinu významných židovských podnikatelů ve vlnařství a cukrovarnictví, která se výrazným způsobem zapsala do historie města Brna a jižní Moravy. Stopy tří generací této rodiny jsou v podobě obytných, průmyslových a dalších objektů rozesety na území celého města.
V přízemí Celnice je umístěna kavárna Lev a medvěd se širokou nabídkou teplých a studených nábojů, ale i občerstvením studené kuchyně. Obnovená zahrada představuje vítanou klidovou zónu určenou k relaxaci jen několik minut od centra Brna. Ze zahrady je mj. výhled na ikonickou památku moderní architektury – vilu Tugendhat. Vstup na zahradu, ale i na výstavy v Celnici je volný a celý areál je bezbariérový.

Vila s nainstalovanou expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat bude pro veřejnost otevřená od podzimu 2015. Už od 5. června se však budou od pátku do neděle konat komentované prohlídky tohoto domu (bez expozice). V zahradě vily se bude v sobotu 30. května 2015 od 10 do 17 hodin konat dětský den s bohatým programem. Více informací na www.vilalowbeer.cz.

Fotogalerie