Rozmarné léto následuje přehlídka nového cirkusu

 Postavit v brněnském parku Lužánky cirkusový stan! Takový byl nápad vedení Národního divadla Brno, hledajícího řešení náhle vzniklého nedostatku scénického prostoru, způsobeného rekonstrukcí Janáčkova divadla.

 Rozhodnutí umístit pod šapitó inscenaci slavného Vančurova Rozmarného léta (premiéra byla 23. února) bylo nasnadě a herci pod vedením režiséra Jakuba Nvoty ukáízali, že dovedou zvládnout nejen žonglování s Vančurovými slůvky a větami, ale také kousky (dokonce snovou milostnou scénu) na visuté hrazdě. Zkrátka – prostředky nového cirkusu mají v nové inscenaci když ne hlavní, tedy významné slovo.
V představení uvidíme v roli Antonína Důry Petra Halberstadta, abého Rocha ztělesní Martin Sláma, majora Huga Michal Bumbálek, Kateřinu Důrovou Tereza Groszmannová. V roli kouzelníka pohybu na laně Arnoštka můžeme obdivovat Jakuba Šafránka a jeho půvabnou průvodkyni životem v maringotce ztělesňuje Annette Nesvadbová. Role klaunů ztvárňují Martin Siničák a Haně Tomáš Briešťanská. Brněnské publikum se může těšit na 29 repríz od 1. března do 8 června, kdy mise cirkusového šapitó v Lužánkách skončí.
Mezitím ovšem – a to je mimořádná přidaná hodnota nápadu NDB s cirkusovým stanem – se barvité vypravování slavného Vančurova díla prolne s programem Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby, který slibuje vynikající produkce ze všech koutů světa. První představení festivalu se uskuteční 12. března, poslední 2. května. Publikum se může těšit na pestrou žánrovou paletu od akrobacie a kabaretu až po koncerty kvalitní hudby. V lužáneckém šapitó vystoupí Loosers Cirque Company (ČR) – vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent a dalších performerů z řad tanečníků a akrobatů. Uvedou dvě “novocirkusová” představení – Kolaps a The Losers(s). Unikátní spojení divadla, cirkusu a folkóru a průnik tradičního a moderního přístupu v divadelním umění předvede Cirkus Younak (SR, ČR, Rakousko, Španělsko) ve velkolepé cirkusové show s ústředním hrdinou Jurou Jánošíkem. Izraelsko - švýcarská dvojice Esther a Jonas Slanzi (Cirque E1NZ-ZWÄI) představí půvabný příběh o svobodě dvou bytostí v jedinečné syntéze divadla a současného švýcarského cirkusu. Německá muzikantská dvojice Gogol & Max uvede koncert plný gagů, skečů, akrobatických kousků a hudební virtuozity v klauniádě, ve které zahrají na dvacet hudebních nástrojů. Obdivuhodnou hru těla a světla nabídne pohybové divadlo italsko–švýcarského dua cie. Circoncentrique – Respiro, kabaret plný magie, iluze, cirkusového umění a humoru nabídne kanadsko-americké duo Strange Comedy.
Součástí festivalu bude také sedm hudebních produkcí – 100 zvířat, Chantal Poullain, Midi Lidi, Petr Bende, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Jiří Schmitzer a Radúza. Podrobný program a informace o termínech a vstupenkách najdete na www.cirkusbude.cz.

Fotogalerie