Úspěšná spolupráce v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole

Již v roce 2010 začala spolupráce Jihomoravského kraje, Nadace partnerství, Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava a rakouského partnera Weinviertel Tourismus GmBH. na realizaci společného projektu Zažít kraj památek a vína na kole. Hlavním cílem projektu je spolupráce Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska v oblasti cykloturistiky, která nese již konkrétní výsledky. 

V první fázi se projektový tým soustředil především na optimalizaci značení mezinárodních cyklistických tras a stezek, monitoring cyklistů a turistů. Na území jižní Moravy byla také budována doprovodná cyklistická infrastruktura pro větší pohodlí návštěvníků, konkrétně 30 odpočívek. Došlo k realizaci mnoha společných aktivit, které podpořily rozvoj přeshraniční cykloturistiky - byla vydána společná cykloturistická mapa, brožura k tématice železné opony, pořádány akce s přeshraničním dopadem (např. Týden na kole) apod.
Dobrým pomocníkem při přeshraničních výletech je publikovaný cykloslovníček, který obsahuje obvyklé fráze, popis částí kola a příslušenství, umožní zajistit si ubytování nebo objednat v restauraci. Slovníček je k dispozici v česko-německo-anglické jazykové mutaci. Turisté se tedy nemusí bát, že by po překonání hranice nezvládli dorozumění v obvyklých situacích. Zájemci si jej mohou stáhnout v elektronické podobě na stránkách http://www.cyklo-jizni-morava.cz/ nebo si jej objednat v tištěné podobě na info@ccrjm.cz.
V roce 2013 je plánována společná prezentace projektu a jeho výstupů na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín, vyznačení trasy Železné opony Eurovelo 13 na území jižní Moravy a 23. a 24. května 2013 se koná závěrečná cyklokonference v Mikulově.
Projekt získal speciální cenu veletrhů Brno během Regiontouru 2013 v kategorii Nejlepší turistický produkt. Miloň Mlčák, který cenu za BVV předával, vyzdvihl hlavní přednosti oceněného produktu, při jehož přípravě spojily síly Jihomoravský kraj a Dolní Rakousko: „Tato nabídka nás zaujala svým nápadem, kreativitou a způsobem, jakým propojuje partnery z obou stran hranice."