Veletrhy Langfang, provincie Hebei, ČLR

Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a reprezentantů regionů střední a východní Evropy
(17. 5. – 21. 5. 2015)

Česká oficiální i podnikatelská delegace se předposlední květnový týden poprvé zúčastnila již dvaatřicátého ročníku veletrhů ve městě Langfang, nacházejícím se v severočínské provincii Hebei, přibližně šedesát kilometrů jihovýchodně od Pekingu.

Dlouholetá tradice v pořádání mezinárodního veletrhu se projevila v hojné účasti a zastoupení domácích i zahraničních vystavovatelů. Při této příležitosti nechybělo, podobně jako tomu bylo u pořádání Českých dnů v Šanghaji, ani zastoupení Jihomoravského kraje. Pětičlenná delegace v čele s panem Václavem Novákem, nyní tedy bez osobní účasti pana hejtmana Haška, absolvovala oficiální program, o nějž se postarala partnerská čínská strana. Na stánku České republiky pak za náš kraj působila Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, která na místo konání vyslala svého externího pracovníka, pana Zdeňka Chmelku, komunikujícího v čínském jazyce.
Veletrhy ve městě Langfang byly neoficiálně zahájeny již sedmnáctého května ve večerních hodinách, kdy výstaviště, včetně našeho stánku, navštívili představitelé provincie Hebei, doprovázení prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce panem Jaroslavem Tvrdíkem. I když tentokráte nebyla Komora hlavním organizátorem akce, podílela se mimo jiné i na zajištění stánku České republiky.
Jihomoravský kraj se podobně, jako tomu bylo nedávno v Šanghaji, představil zejména nabídkou vína a propagací turismu. Největší zájem ze strany čínských návštěvníků byl o červená suchá vína, jež zde mohli příchozí ochutnat, a také o skvosty a krásy Lednicko-valtického areálu či nabídku služeb a dostupnosti města Brna. Čínští návštěvníci nezřídka kdy projevili zájem o informace ohledně udělení turistických víz do naší vlasti a mnozí z nich projevili i velký zájem o jihomoravské víno.
Díky prezenci kompetentní osoby na našem stánku byly zájemcům předány relevantní informace v čínském jazyce, a došlo rovněž k navázání mnoha kontaktů, jejichž význam se potvrdí či projeví teprve v budoucnu.
Celá akce byla zakončena dne dvacátého května, kdy se vystavovatelé vrátili do Pekingu. Mimo náš kraj se veletrhů zúčastnili také delegace a vystavovatelé z krajů Moravskoslezského, Královéhradeckého, Ústeckého, Karlovarského a Vysočiny. Své zastoupení zde tak měly například firmy jako R. Jelínek, Airteam (letecké GPS systémy), Lekvi&Partners s.r.o. (reality), Botanicus (přírodní kosmetika), Marlenka (medový dort) a další. Ze zahraniční účasti na veletrzích jmenujme alespoň Slovensko, Rusko, Jižní Koreu (hlavní host), Japonsko, Itálii, Nizozemí či Polsko. V nabídce výstavních vozů, ve venkovním a přilehlém pavilonu, měly zastoupení i výrobny Škoda auto Šanghaj.
Ve městě Zhengzhou (prov. Henan, ČLR) dne: 23. května 2015
Mgr. Zdeněk Chmelka, MAT