Vemte děti do opery: Kocour v botách

 Že si neumíte představit kocoura, který zpívá? Žádný problém. Malí čtenáři nebo posluchači některé z četných variant pohádky bratří Grimmů (nebo Charlese Perraulta) Kocour v botách nikdy v minulosti neměli problémy s představou chytré kočkovité šelmy, mluvící lidským hlasem a obuté do fortelných škorní.

 S kocourem, který navíc zpívá, také nebudou mít problémy... Počítá s tím operní soubor Národního divadla Brno, který na 23. březen připravil premiéru nové pohádkové opery skladatele Jiřího Temla (libreto Eliška Hrubá Toperczerová a Jan Tůma) na stejné téma, i když s poněkud odlišným dějem.
Jak prozradil před premiérou režisér Marek Mokoš, nepůjde tentokrát o kocoura, žijícího ve mlýně. Ani o nejmladšího mlynářského synka, na kterého zbyl z dědictví jen samec kočky domácí. Tento kocour žije v činžáku někde na pražském Žižkově, myši nechytá a raději se učí francouzsky. V zemi galského kohouta se totiž chce porozhlédnout po onačejších příležitostech a na cestu s sebou vezme kamaráda Frantíka, kterého nebaví učit se ševcovskému řemeslu. Jedny boty už tento hoch ovšem ušít stačil – právě tak pro kocoura... “Náš kocour použije svůj talent, aby pomohl kamarádovi ke štěstí. Je to pohádka o tom, jak je dobře se učit, aby si člověk dokázal moudře poradit,” říká režisér a dokazuje tak, že nová pohádková opera bude o tomtéž, o čem psali už bratří Grimmové.
A jak se to všechno odehraje? “V dětském pokoji se dějí kouzla, které prožívá většinou každý znás. Naše fantazie je v dětství plná příběhů, pohádkových bytostí, velkých barevných hraček, které ožívají. Takový dětský pokoj je i v naší opeře. Jsme v pokoji vypravěče, který večer otevírá knížky, aby si na dobrou noc přečetl pohádku. Až jednou, když za velké bouřky blesk udeří do domu, vypadne elektrický proud. Když zapálí svíčku, zůstane náš vypravěč v němém úžasu nad tím, kde se ocitnul,” líčí režisér Marek Mokoš situaci, ve které ožijí postavy dětského loutkového divadélka a vezmou vypravěče s sebou do světa kocoura v botách.
Operní dílo českého skladatele Jiřího Temla, který má na svém kontě řadu děl pro malé diváky, je určeno dětem zhruba od čtyř do devíti let. Bude to ovšem také inscenace, ve které se uplatní vedle zkušených domácích sólistů i mladí zpěváci a inscenátoři - posluchači I nedávní absolventi JAMU. Sborové party byly svěřeny členům Dětského sboru Brno pod vedením Valérie Maťašové, která je také autorkou hudebního nastudování celé opery. Členové dětského sboru se během hodinového představení promění v myši, dvořany, francouzského krále, netopýry I pomocníka obra kouzelníka... Prostě pohádka! Diváci v hledišti Reduty si přijdou na své. Reprízy představení jsou připraveny na 24. a 27. březen, 7., 14., a 28. duben, 4. květen a 4. a 27. červen.