Vila Tugendhat rok v provozu, památková obnova plní očekávání

 Na konci února uplynul rok od chvíle, kdy byla po náročné dvouleté památkové obnově znovu zpřístupněna brněnská vila Tugendhat, klíčové dílo světové architektury z tvůrčí dílny Ludwiga Miese van der Rohe, figurující na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Brno při té příležitosti uspořádalo tiskovou konferenci.

Podle představitelů Muzea města Brna, které objekt spravuje, prošlo vilou od 6. března 2012 do 27. února 23013 téměř 43 000 platících návštěvníků, což je téměř třikrát více než před uzavřením objektu v roce 2009. Z celkového počtu návštěvníků tvoří zhruba 40 procent cizinci, nejčastěji z Německa, Rakouska, USA, Velké Británie a Španělska. Méně je návštěvníků z Francie a Itálie, kuriozitou jsou návštěvníci z Uruguaye, přijíždějící pravidelně v srpnu.
O nebývalém zájmu o návštěvu vily, přestože prohlídka objektu včetně technického zázemí přijde na 350 korun, svědčí fakt, že víkendové prohlídky jsou až do června téměř vyprodány. Zahraniční návštěvníci preferují systém elektronického zakoupení vstupenky s mnohaměsíčním předstihem, čeští pak telefonickou rezervaci s možností zakoupení vstupenky přímo na místě. Osvědčil se i systém tzv. voucherů - dárkových vstupů. Podle vedoucí objektu Ivety Černé návštěvníci oceňují vysokou úroveň rekonstrukce a restaurátorských prací i vybavení objektu původním mobiliářem. Devadesát procent návštěvníků absolvuje rozšířený devadesátiminutový okruh, zahrnující prohlídku celého objektu včetně technických prostor - koupelen, kuchyně, kotelny, místností vzduchotechniky, někdejší fotokomory majitele vily i tzv. trezoru na kožichy.
Vila nabízí dvě návštěvnické trasy po obytných prostorách i technickém zázemí domu za 300 a 350 korun, za 50 korun si lze zakoupit vstupenku pouze do zahrady. Objekt slouží Muzeu města Brna rovněž k pořádání vzdělávacích a jiných programů, například přednášek, výstav, koncertů i filmových projekcí. Na školní skupiny jsou zaměřeny tematické komentované prohlídky doplněné tvůrčími etudami nebo diskusí.
Studijní a dokumentační centrum vily vydalo reprezentační publikace a trojjazyčného průvodce, v loňském roce vyšla obrazová publikace Vila Tugendhat - prostor ducha a umění od Jana Sedláka a Libora Teplého. Na konci loňského roku byla slavnostně pokřtena monografie Mies v Brně - vila Tugendhat, která je první obsáhlou prací o historii vily od jejího vzniku až po obnovu v letech 2010-2012.
Jak informovala Iveta Černá, vila byla v loňském roce s úspěchem představena ve světě prostřednictvím výstav a přednáškové prezentace v Chicagu, Tel Avivu, Londýně, Helsinkách a New Yorku. Významnou propagační roli v celém světě sehrála kniha britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj. Po každém jejím uvedení na knižní trh v některé zemi registrují pracovníci brněnského muzea zvýšený počet vstupů na webové stránky vily http://www.tugendhat.eu/.
Vila Tugendhat se uchází o cenu Europa Nostra, který je „Oskarem architektury" za mimořádný stavební, konzervátorský a restaurátorský počin v Evropě.