Zahájení cyklistické sezóny v IDS JMK

Od soboty 18. dubna do 28. září 2015 mohou cyklisté především o víkendech opět využít již tradiční linky cyklobusů IDS JMK doplňující síť vlaků a brněnské městské dopravy, v nichž lze jízdní kola převážet celoročně.

Cyklobusy v IDS JMK
V Jihomoravském kraji řešíme cyklodopravu systémově. Nezavádíme samostatné autobusové linky jen pro jízdní kola, ale v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje doplňujeme již existující síť vlaků a brněnské městské dopravy, kde lze jízdní kola bez omezení převážet po celý rok, o vybrané regionální autobusové spoje. K existujícím linkovým autobusům jsou připojeny buď přívěsy pro 20 kol nebo zádové cyklonosiče pro 5 kol.
V současné době je v IDS JMK zavedeno celkem 10 regionálních autobusových linek umožňujících přepravu jízdních kol. Nejvíce je jich v zajímavém kopcovitém terénu Moravského krasu na severu našeho kraje, kde v Blansku a Skalici nad Svitavou cyklobusy navazují na vlaky od Brna.
Z blanenského vlakového nádraží pokračují dále směr Jedovnice – Studnice (linka 231) a a od cca června 2015 Sloup – Suchý – Benešov (linka 233). Z nádraží ve Skalici nad Svitavou pak pokračují do Olešnice (linka 256) nebo Boskovic – Velkých Opatovic a Jevíčka (linka 251).
Dalším spojením, tentokrát už přímo z Brna je linka 602 z brněnského autobusového nádraží do Rousínova, odkud pokračuje buď do Bučovic nebo do Lulče - Vyškova (jako linka 730) a do Nových Sadů (Moravský kras + Drahanská vrchovina) (jako linka 750).
Oblast Ždánických vrchů mezi Bučovicemi a Kyjovem obsluhuje linka 642. Oblast Bílých Karpat u slovenských hranic pak z Veselí nad Moravou linka 932. Poslední z linek je linka 423, která v Tetčicích navazuje na vlak od Brna a jede přes Ivančice a Oslavany do Mohelna – východišti cyklotras na Vysočinu.

Ceny jízdného
S jízdenkou IDS JMK lze při dodržení SPP jízdní kola přepravovat ve všech vlacích zařazených do IDS JMK, v brněnské městské dopravě i v cyklobusech.
Cestující si pro kolo koupí buď jednorázovou základní jízdenku pro příslušný počet zón – tzn. zaplatí za kolo stejně jako za sebe, nebo si za 70 Kč může koupit celodenní jízdenku pro jízdní kolo.
Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 při cestě s kolem mimo Brno za dopravu kola po těchto zónách neplatí. Koupí si tedy stejnou jízdenku pro kolo jako pro sebe.
Pro samotné cykloturisty existuje nabídka výhodných víkendových rodinných jednodenních jízdenek – buď za 190 Kč pro celý kraj (vlaky + autobusy + městskou dopravu) nebo za 150 Kč (mimo Brno). Jednodenní turistické jízdenky mají výhodu v tom, že v nepracovní dny s jednou jednodenní jízdenkou mohou jet až 2 dospělí + 3 děti.
Pro návštěvníky vybraných turistických oblastí existují i výhodné jednodenní jízdenky pro oblast Pálava, Podyjí, Slovácko a Moravský kras za 100 Kč.
Podrobnosti o výhodách pro cestující jsou uvedeny na webu: http://idsjmk.cz/turisticka.aspx .
Cyklisté vybavení chytrým mobilním telefonem s připojením k internetu už nemusí chodit kupovat jízdenky na pokladnu. Mohou využít naši mobilní aplikaci IDS JMK POSEIDON, jejímž prostřednictvím si koupí jak jízdenky pro sebe, tak i pro své jízdní kolo.

Četnost spojů a podmínky přepravy
Ve většině případů jezdí cyklobusy o víkendech, na Boskovicku na linkách 256 a 251 je však v sezóně zajištěna doprava s cyklozávěsy i v pracovní dny. Četnost spojů na uvedených linkách je poměrně vysoká – na významných trasách jezdí cyklobusy každé dvě hodiny, jinde minimálně třikrát denně. Z důvodu oprav komunikací bude cykloprovoz na lince 233 zahájen až od cca června 2015.
Podmínky pro přepravu jízdního kola nejsou nijak striktní. Důležité je to, že si jízdní kola cestující na závěsy nakládají a vykládají sami, řidič pouze kontroluje jejich upevnění. Druhou důležitou informací je, že jízdní kola nelze z bezpečnostních důvodů nakládat a vykládat na libovolných zastávkách, ale pouze na zastávkách uvedených v jízdním řádu.
Cestujícím doporučujeme se včas seznámit s tím, kde cyklobus jízdní kola smí nabírat a zda je vybaven přívěsem s vyšší kapacitou nebo jen zádovým cyklonosičem. Vše je uvedeno v jízdních řádech.

Expres Pálava-Podyjí a Pernštejn
Speciálně pro cykloturisty jsou určeny dva víkendové vlaky Expres Pálava-Podyjí (vždy v sobotu od Velikonoc do Václava) jedoucí z Brna do Břeclavi – Mikulova – Znojma a Šatova a dále cyklovlak Pernštejn (vždy v sobotu a neděli), který jede rovněž z Brna do Tišnova – Nedvědice – Bystřice n.P. - Nového Města n. M. a Žďáru nad Sázavou. Oba vlaky vyjíždějí z Brna po osmé hodině a jsou tak ideálním východiskem pro celodenní případně půldenní výlety s kolem.
Pokud by se Vám nechtělo kolo vozit s sebou, jsou v Mikulově a Znojmě připraveny cyklopůjčovny, které poskytnout držitelům jízdenek IDS JMK slevu na půjčení kola ve výši 10 až 15%.

S kolem i na lodi
Sice to není příliš známo, ale součástí Tarifu IDS JMK je i lodní doprava na Brněnské přehradě. Platí na ní sice zvláštní ceny jízdného, ale je třeba ji zmínit proto, že provoz zahajuje rovněž 18. dubna a i na jejích lodích lze přepravovat jízdní kola.

Podrobné informace
Podrobné informace o možnostech dopravy pro cyklisty najdete na www.idsjmk.cz/cyklo.

Přiložené dokumenty