Zázrak v černém domě na scéně brněnské Reduty

 Uvedením autobiograficky inspirované hry brněnského dramatika Milana Uhdeho Zázrak v černém domě v režii Břetislava Rychlíka pokračuje (premiéra 27. dubna v divadle Reduta) dlouhodobý inscenační cyklus Národního divadla Brno nazvaný Spílání Brnu.

 V inscenaci uvidíme Pavla Zatloukala j.h., Marii Durnovou, Hanu Tomáš Briešťanskou, Tomáše Šulaje, Isabelu Smečkovou Bencovou, Martina Siničáka i hostující Barboru Bezákovou a Jiřího Pištěka.
Hlavním hrdinou Uhdeho černé komedie z roku 2002, oceněné cenou Alfréda Radoka, je vlastně funkcionalistická vila jeho rodiny v Berkově ulici v Brně-Králově Poli, fiktivní křižovatka emocí, kterou malé osobní křivdy, vzájemné konflikty a zaprášená tajemství procházejí ruku v ruce s velkými dějinami 20. století. Jak uvedl dramaturg Josef Kovalčuk, v pohnutých osudech a pošramocených vztazích rodiny Pompeových se Milan Uhde v Zázraku v černém domě částečně vyrovnává s vlastní minulostí. Neskrývaně autobiografické pozadí hry však neznamená, že by situace a postavy byly napsány podle reálného předobrazu, že by byly pouhou kopií reality.
Funkcionalistický dům, který měl zajistit šťastný rodinný život dívky ze židovské rodiny a nadaného mladého právníka, navrhl na konci třicátých let brněnskýí architekt Evžen Šmarda. S příchodem nacistické okupace a norimberských zákonů však matce i synovi hrozil koncentrák a rodinnému domu propadnutí říši. Zabavení domu se podařilo zabránit, ale mělo to následky v rodinném životě. Ani po okupaci jeho příběh nekončí, i když za změněné společenské situace. “Nakonec se vila namísto očekávané rodinné idyly stala jistým prokletím,” dodává dramaturg.
Po inscenacích věnovaných odkazům Zdeňka Rotrekla a Jiřího Bulise nabízí Reduta svým příznivcům další zajímavý pohled na minulost jihomoravské metropole a jejích osobností. Nejbližší reprízy jsou připraveny na 2. a 14. květen a 2. červen.

 

Fotogalerie