Na jižní Moravě loni klesl počet turistů o 0,7 procenta

V jihomoravském kraji jako jediném regionu v zemi klesl loni počet turistů v ubytovacích zařízeních, bylo jich 1,107 milionu. Je to meziročně o 0,7 procenta méně. Statistiku poznamenal výraznější úbytek hostů ze zahraničí, kterých přijelo méně o 4,1 procenta, tedy o 17.250. Tuzemských hostů naopak přibylo o 9000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

"Úbytek návštěvníků zejména ze strany zahraničních turistů není žádnou novinkou. První známky tohoto negativního trendu se objevily už v roce 2005, kdy došlo k poklesu počtu přenocování. Jihomoravský kraj potřebuje zefektivnit svou propagaci v zahraničí tak, aby si již cizinci nepředstavovali Českou republiku pouze jako Prahu, ale aby věděli i o dalších zajímavých oblastech," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

I přes pokles zůstává Jihomoravský kraj druhým nejnavštěvovanějším po Praze a je zhruba o 100.000 návštěvníků před třetím Jihočeským krajem. Turisté ze zahraničí tvoří na jižní Moravě 36 procent hostů. Převažující počet domácích hostů je zřejmý ve všech krajích kromě Prahy a Karlovarska.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky kraje  jsou Poláci, kterých přijelo téměř 78.000, dále Slováci, kterých bylo 54.000. Na třetím místě jsou němci se 46.000 turistů. V relativních číslech nejvíce rostl počet hostů z Portugalska, a to 2,5 krát. Jihomoravský kraj je podle statistik ubytování  také oblíbenou destinaci Estonců a Litevců. Třetina návštěvníků z těchto pobaltských zemí, kteří navštíví ČR, se ubytuje i na jižní Moravě. Průměrně strávili turisté v ubytovacích zařízeních v kraji dvě noci.