Zahrady vyrostou na náměstích v Brně a Telči, pozvou nejen na Víkend otevřených zahrad

Druhý červnový víkend (9.-10. června 2018) se bude již podeváté konat Víkend otevřených zahrad – akce, v rámci níž je možné po celé republice navštívit jindy nepřístupné zahrady, či si běžně přístupné zahrady vychutnat v jiném světle – s průvodcem či kulturním programem. 

 

Do zahrad pozve i pop-up zahrada

Ještě před tímto víkendem se obyvatelé i návštěvníci Brna a Telče mohou těšit, že vyroste malá zahrada přímo na jejich náměstí a pozve je do zahrad a parků jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. V Brně hledejte zahradu 31. 5. na Zelném trhu, v Telči 1. 6. na náměstí Zachariáše z Hradce (vždy cca od 11 do 17 hodin). Kromě tiskovin jsou pro kolemjdoucí přichystány i malé zahradní dárečky.
 
Víkend otevřených zahrad
Tradice víkendu otevřených zahrad má kořeny ve Velké Británii (Open Garden Squares Weekend), kde se rovněž koná druhý červnový víkend. Projekt si získal popularitu i v dalších evropských zemích a od roku 2010 se úspěšně rozvíjí také v České republice.
 
Cílem akce je propagace významu zeleně a zahradního umění, ale také činnosti zahradních tvůrců a architektů, kteří za rostlinnými scénami a kompozicemi stojí. Díky doplňkovému programu, který si řada zahrad či parků pro tuto speciální příležitost chystá, je možné představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvími, která jindy bývají veřejnosti skryta. Návštěvníci mají možnost se formou komentované prohlídky dozvědět více o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku. V Jihomoravském kraji a na Vysočině se letos přihlásilo mnoho přírodních ukázkových zahrad, které návštěvníky seznamují s tím, jak zahradničit ohleduplně vůči přírodě. Kromě běžně či veřejně přístupných zahrad své brány otevře řada školních či soukromých zahrad, které je možné navštívit pouze o tomto jediném víkendu v roce. 
 
Kam tedy do zahrad
Z jihomoravských zahrad bude v rámci Víkendu otevřených zahrad možné navštívit bylinkové přírodní zahrady ve Valticích (zahrada Lu & Tiree Chmelar) či v Čejkovicích (Zahrada svaté Hildegardy), zahrady sloužící environmentálnímu vzdělávání (Lipka či Otevřená zahrada Nadace Partnerství), přírodní zahrady krajinného typu s roubenkami (Salaš Travičná) či historické zahrady u zámku v Mikulově nebo u hradu Kámen v kraji Vysočina. Ve stejném termínu chystají podobnou akci také v sousedním Rakousku (Schaugartentage Niederösterreich). Na speciální přeshraniční program se můžete těšit na zámku v Lysicích a v Bylinkové zahradě ve Valticích, v Dolním Rakousku pak v Arche Noah v Schiltern.
 
Všechny zmíněné objekty a mnoho dalších mapuje a propaguje přeshraniční projekt „GrünRaum“, na kterém se kromě Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. podílí také region Vysočina a spolková země Dolní Rakousko. Na webu www.dozahrad.cz tak najde ideální zahradní cíl svého výletu každý od rodičů s dětmi po seniory.   
 
Pro další informace kontaktujte Moniku Hlávkovou z Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., hlavkova@ccrjm.cz, 542 210 088.