Jižní Morava-ráj technických památek

Slunce, vinařské uličky, hrady a zámky, vila Tugendhat, Lednicko-valtický areál, jeskyně Moravského krasu, jsou osvědčené magnety jižní Moravy. Je to však i ráj technických památek. 

Kolik jen je tu větrných mlýnů! Třeba ten v Kuželově na Horňácku s expozicí mlynářství a venkovského bydlení představuje funkční ukázku tzv. holandského zděného mlýna. Kousek dál v Ruprechtově najdeme zase mlýn s Halladayovou větrnou turbínou, evropský unikát. Další typy najdeme v Rudici, Kloboukách u Brna, Vrbici a jinde. Slávu vodního mlynářství zase připomíná renesanční budova velkomlýna ve Slupi na Znojemsku se čtyřmi systémy mletí.


Dokladem tradice železářství v Moravském krasu je národní kulturní památka Stará huť u Adamova, ve které se kdysi odlévaly i dělostřelecké granáty pro bitvy Rakušanů s Napoleonem. Železem voní také další technická památka – kovárna z počátku 18. století v Těšanech, obci, do které bratři Mrštíkové zasadili děj dramatu Maryša. K ukázkám technického umu minulých generací patří také torzo prvního celokovového železničního mostu v Rakousku-Uhersku nedaleko Ivančic, postaveného roku.


Svědkem někdejší konjunktury rosicko-oslavanského uhelného revíru je areál bývalého dolu Kukla v Oslavanech, vyhloubeného v roce 1865 a vybaveného nejmodernějším zařízením v říši. Dnes je tu zážitkový park Permonium s moderními herními a poznávacími prvky, připomínající zdejší hornické tradice. Úctyhodným technickým dílem předků je také Baťův kanál – více než 52 kilometrů dlouhá vodní cesta z Rohatce do Otrokovic, na jejíž hladině se dnes míjejí už jen výletní lodě s hausbóty.


Vojenské stavitelství na jižní Moravě reprezentuje areál pohraničního opevnění u Šatova. Kompletně vyzbrojený a vystrojený pěchotní srub MJ-S 3 Zahrada s expozicí byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2006. Navštívit lze také protiatomový kryt s velitelským pracovištěm armády, vybudovaný v šedesátých letech minulého století v jeskyni Výpustek v Moravském krasu. Skutečnou Mekkou fanoušků techniky je však Technické muzeum v Brně s patnácti specializovanými expozicemi.


Na technické památky nyní soustřeďuje Centrála cestovního ruchu Jižní Morava pozornost průvodců a pracovníků cestovních kanceláří v projektu „Dalším vzděláváním k rozvoji konkurenceschopnosti v cestovním ruchu“ spolufinancovaném z evropských prostředků.Fotogalerie