CCRJM na veletrhu FITUR Madrid 2007

31.1.2007 - 4.2.2007

Ve dnech 31. ledna až 4. února se ve výstavním areálu IFEMA v Madridu konal mezinárodní veletrh cestovního ruchu FITUR. Veletrhu se rekordně zúčastnilo 13 190 společností (853 přímých vystavovatelů) ze 170 zemí/regionů, přičemž 57% ze Španělska. Centrála cestovního ruchu jižní Moravy společně s Jihomoravským krajem se na Španělském veletrhu prezentovaly v rámci expozice CzechTourismu poprvé. 

FITUR je druhým největším veletrhem cestovního ruchu na světě. V letošním roce se již konal dvacátý sedmý ročník a akce probíhala v 10 pavilonech na celkové čisté výstavní ploše 90 100 m². Veletrh byl rozdělen na čtyři tématické sekce FITUR aktivní, FITUR know-how, FITUR kongresy a FITUR residenční. První 3 dny byly určeny pro odborné návštěvníky a víkend pro laickou veřejnost. Letošní fakta dokazují neustále se zvyšující internacionalizaci veletrhu. Poprvé zde svou turistickou nabídku prezentovaly Arménie, Ázerbájdžán, Nigérie a Zimbabwe. Na veletrh zavítalo bez mála 250 000 návštěvníků, přičemž v letošním roce byla ve srovnání s rokem 2006 větší návštěvnost odborníků – s počtem téměř 150 000 (+1,1%). Počet zúčastněných společností vzrostl o 6,12% proti roku 2006.

Oficiální expozice ČR, kterou zajistila Česká centrála cestovního ruchu, byla umístěná v pavilonu 4 (Evropa a Afrika). V porovnání s expozicemi Rakouska, Polska, Německa a Maďarska byla Česká expozice největší. Celkově svým rozsahem dominovala expozice Portugalska a Itálie. Slovensko se kromě samostatného stánku bratislavského letiště tohoto ročníku veletrhu nezúčastnilo. CzechTourism v expozici i mimo ní zajišťoval i doprovodné akce. Návštěvník mohl být osloven obrazovými i filmovými nabídkami českých turistických atrakcí. DVD spot byl vysílán na plazmových obrazovkách v rámci expozice, na „pochodujících“ obrazovkách v pavilonu anebo na jedné z linek Madridského metra. Několikrát denně byla pro návštěvníky připravena ochutnávka českého piva a dámy měly možnost navlékat korálky. V rámci CzechTourism prezentovalo svou nabídku 30 českých vystavovatelů, mezi kterými bylo 8 regionů. Jižní Moravu zastupovaly Jihomoravský kraj, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy (CCRJM) a CK EMMA, která se zaměřuje na španělský a latinskoamerický trh. CCRJM prezentovala nabídku podnikatelů i ostatních subjektů. Pro návštěvníky byly k dispozici materiály Golf na jižní Moravě, Ignis Brunensis, Concentus Moraviae – hudební festival, automotodrom Brno, materiály města Brna, BVV Brněnské veletrhy, seznam incomingových CK a CA, programy vinařské turistiky a přehledy ubytování.