RDA Workshop 2015

21.7.2015 - 23.7.2015 Köln

Mezinárodní veletrh RDA je veletrh zaměřený na autobusovou turistiku. Jedná se o veletrh B2B, veletrh přístupný pouze odborným návštěvníkům. Účastníci veletrhu musí být členem sdružení autobusových dopravců RDA a každoročně platit členské příspěvky. CCRJM tímto členem je od roku 2007. CCRJM považuje tento veletrh za velmi významný. Z Německa k nám do regionu každoročně přijíždí cca 50 000 turistů a většina z nich přijede právě autobusovou dopravou.

Veletrh se konal ve dnech 20. - 23. července 2014 v Kolíně nad Rýnem. Česká republika – CzechTourism zde bohužel i přes požadavky ubytovatelů a cestovních kanceláří ucelenou národní prezentaci již několik let nezajišťuje. Proto si musí svoji expozici zajistit každý vystavovatel samostatně. Z České republiky se účastnila workshopu cca 20 vystavovatelů, cestovních kanceláří, ubytovatelů, turistických cílů, kteří byli sdruženi do několika společných expozic nebo vystavovali zcela samostatně.

 
Regionální prezentace bez spolupráce dalších partnerů by nebyla na takovémto typu veletrhu dostatečně úspěšná. Na tomto veletrhu jsou vedle propagačních matriálů často požadovány konkrétní turistické nabídky, odborní návštěvníci chtějí uzavírat přímo kontrakty, domlouvat se s dodavateli na cenách. Proto jsme využívali spolupráci cestovních kanceláří, které nabízejí programy na jižní Moravě a které se veletrhu účastnily. Expozice Jižní Moravy byla v letošním roce zajištěna ve spolupráci s CK Ivan Číla, cestovní agenturou, která velmi aktivně nabízí na německém trhu cesty na Jižní Moravu a s hotelem Best Western Hotel International Brno.
 
Letošního 41. Ročníku se zúčastnilo cca 900 vystavovatelů, kteří prezentovali nabídku 40 převážně evropských zemí. V roce 2016 se veletrh přesune hned na začátek července, do termínu mimo německé letní prázdniny. Pořadatelé si tak slibují větší účast návštěvníků. Veletrh se bude konat ve dnech 5. – 7. Července 2016.
 
Na základě zkušeností doporučuji opět účast na tomto veletrhu, ale za předpokladu, že bude zájem o spoluúčast a také spolufinancování expozice ze strany partnerů – CK, CA a ubytovatelů, případně významných turistických cílů. Rovněž bych doporučila národní agentuře CzechTourism, aby účast na tomto veletrhu opět zařadila do programu.
 
 
Z. Vojtová
CCRJM, z.s.p.o.

Fotogalerie