Jižní Morava dlouhodobě podporuje cestovní ruch přístupný i pro osoby se sníženou pohyblivostí. K pravidelnému mapování turistických cílů klienty Paracentra Fénix se nově přidal také Průvodce přístupnosti, který od loňského roku pilotně testují vybrané objekty na Znojemsku a v Dolním Rakousku.
Podle průzkumu agentury CzechTourism z roku 2021 většina lidí s postižením cestuje ráda a pravidelně, nejčastěji s doprovodem rodiny či blízkých osob. Často se vracejí na místa, která byla vstřícná k jejich potřebám a osvědčila se jim. Typickým rysem jejich cestování je delší doba pobytu – i při kratším výletu obvykle zůstávají přes noc, aby se vyhnuli složitému přesunu. To zároveň znamená, že během svého pobytu utratí více peněz.



V Centrále cestovního ruchu – Jižní Morava každý rok ve spolupráci s Paracentrem Fénix zajišťujeme mapování vybraných turistických cílů z pohledu vozíčkářů. Získané informace zveřejňujeme na webu jizni-morava.cz v sekci Výlety bez bariér a zároveň jsou zařazovány do databáze bezbariérových míst Vozejkmap.cz, kterou provozuje Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Ta zastřešuje i koncept Průvodců přístupnosti.
Co je Průvodce přístupnosti?
Jedná se o jednoduchý nástroj, který lidem s omezenou hybností usnadňuje plánování cest. Každý podnik – ať už hotel, restaurace nebo turistický cíl – si podle připraveného návodu a šablony může sám nafotit své prostory a srozumitelně popsat například přístupovou cestu, vstup, recepci, toalety nebo pokoje. Pokud podnik tyto informace zveřejní na svém webu, lidé s handicapem si snáze naplánují návštěvu a spíše se rozhodnou dané místo navštívit. Tyto informace však ocení také senioři nebo rodiče s kočárky.
Podle manažerky projektu CE-Spaces4All Marie Scott mají provozovatelé často zbytečné obavy označit své zařízení jako bezbariérové, pokud nesplňuje všechny požadavky platné legislativy. Dodává: „My na to říkáme: ukažte, co máte, a nechte na zákazníkovi, aby se sám rozhodl, jestli mu to stačí. Potřeby lidí se zdravotním postižením se liší.“
Letos se spolupracovníci Paracentra Fénix mimo jiné vydají zmapovat i nové Domy přírody, které se na jihu Moravy otevřely v loňském roce hned tři. Mapování považujeme za klíčový nástroj pro to, aby byl náš region otevřený všem návštěvníkům.
Pilotní fáze Průvodce přístupnosti na jižní Moravě potvrdila, že zveřejnění těchto informací vede ke zvýšení návštěvnosti a pozitivní zpětné vazbě. Po ukončení testovacího provozu může být koncept rozšířen i na další skupiny zákazníků se speciálními potřebami – například osoby se sluchovým nebo zrakovým postižením.


