Na jižní Moravě vznikly první české poutnické budky

Poutní turismus zaznamenal za posledních dvacet let celosvětový zájem mezi veřejností. Statisíce poutníků každoročně směřují do španělského Santiaga di Compostela, zájem je také o pouť do Říma či Jeruzaléma. Na jižní Moravě proto v následujících dnech vzniknou poutnické budky (tzv. pilgrim pointy), které těmto lidem cestu zpříjemní.

„Svatojakubská poutní trasa měří na jihu Moravy (od Suchého na Blanensku po Mikulov na Břeclavsku) asi 115 kilometrů!“

„Evidujeme zvýšený trend tohoto způsobu trávení volného času. Páteřní Svatojakubská poutní trasa navíc prochází jižní Moravou od severu k jihu, proto jsme na aktuální sezónu připravili českou novinku. Je jí poutnická budka tzv. pilgrim point, která bude umístěna v každé moravské obci, kterou poutníci cestou do Santiaga di Compostela projdou,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava Pavla Pelánová.

Pilgrim point symbolizuje speciální poutnické zastavení. Je jím dřevěná budka s vygravírovanou mušlí – hřebenatkou, která je symbolem Svatojakubské poutě. Každá budka obsahuje razítko, které si budou moci turisté i poutníci otisknout do svých poutních pasů, mechanický sčítač, brožuru s mapami a popisem jednotlivých obcí a také poutnickou knížku, do které budou moci zaznamenat svůj vzkaz.

Celé znění tiskové zprávy si můžete přečíst zde.