Zažít kraj vína a památek na kole

V roce 2010 začala spolupráce Jihomoravského kraje, Nadace partnerství, Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava a rakouského partnera Weinviertel Tourismus GmbH na realizaci společného projektu Zažít kraj památek a vína na kole (M00173). Hlavním cílem projektu byla spolupráce Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska na rozvoji přeshraniční cykloturistiky.

V první fázi se projektový tým soustředil především na optimalizaci značení mezinárodních cyklistických tras a stezek, monitoring cyklistů a turistů. Na území jižní Moravy byla také budována doprovodná cyklistická infrastruktura pro větší pohodlí návštěvníků, konkrétně 30 odpočívek. Došlo k realizaci mnoha společných aktivit, které podpořily rozvoj přeshraniční cykloturistiky – byla vydána společná cykloturistická mapa, brožura k tématice železné opony, pořádány akce s přeshraničním dopadem (např. Týden na kole) apod.Dobrým pomocníkem při přeshraničních výletech je publikovaný cykloslovníček, který obsahuje obvyklé fráze, popis částí kola a příslušenství, umožní zajistit si ubytování nebo objednat v restauraci. Slovníček je k dispozici v česko-německo-anglické jazykové mutaci. Turisté se tedy nemusí bát, že by po překonání hranice nezvládli dorozumění v obvyklých situacích. Projekt získal Speciální cenu veletrhů Brno během Regiontouru 2013 v kategorii nejlepší turistický produkt. Miloň Mlčák, který cenu za BVV předával, vyzdvihl hlavní přednosti oceněného produktu, při jehož přípravě spojily síly Jihomoravský kraj a Dolní Rakousko: „Tato nabídka nás zaujala svým nápadem, kreativitou a způsobem, jakým propojuje partnery z obou stran hranice.“

Cykloprůvodce s přeshraničními výlety
Více informací

14.2.2013

V rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole byl vydán nový cykloprůvodce, který obsahuje 20 přeshraničních tipů na cyklovýlety. Brožurka je k dispozici v českém a německém jazyce.

Brožurku objednávejte na hlavkova@ccrjm.cz nebo stahujte na této stránce v pdf.

Úspěšná spolupráce v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole
Více informací

11.2.2013

Již v roce 2010 začala spolupráce Jihomoravského kraje, Nadace partnerství, Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava a rakouského partnera Weinviertel Tourismus GmBH. na realizaci společného projektu Zažít kraj památek a vína na kole. Hlavním cílem projektu je spolupráce Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska v oblasti cykloturistiky, která nese již konkrétní výsledky.

V první fázi se projektový tým soustředil především na optimalizaci značení mezinárodních cyklistických tras a stezek, monitoring cyklistů a turistů. Na území jižní Moravy byla také budována doprovodná cyklistická infrastruktura pro větší pohodlí návštěvníků, konkrétně 30 odpočívek. Došlo k realizaci mnoha společných aktivit, které podpořily rozvoj přeshraniční cykloturistiky – byla vydána společná cykloturistická mapa, brožura k tématice železné opony, pořádány akce s přeshraničním dopadem (např. Týden na kole) apod. Dobrým pomocníkem při přeshraničních výletech je publikovaný cykloslovníček, který obsahuje obvyklé fráze, popis částí kola a příslušenství, umožní zajistit si ubytování nebo objednat v restauraci. Slovníček je k dispozici v česko-německo-anglické jazykové mutaci. Turisté se tedy nemusí bát, že by po překonání hranice nezvládli dorozumění v obvyklých situacích. Zájemci si jej mohou stáhnout v elektronické podobě na stránkách http://www.cyklo-jizni-morava.cz/ nebo si jej objednat v tištěné podobě na info@ccrjm.cz. V roce 2013 je plánována společná prezentace projektu a jeho výstupů na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín, vyznačení trasy Železné opony Eurovelo 13 na území jižní Moravy a 23. a 24. května 2013 se koná závěrečná cyklokonference v Mikulově. Projekt získal speciální cenu veletrhů Brno během Regiontouru 2013 v kategorii Nejlepší turistický produkt. Miloň Mlčák, který cenu za BVV předával, vyzdvihl hlavní přednosti oceněného produktu, při jehož přípravě spojily síly Jihomoravský kraj a Dolní Rakousko: „Tato nabídka nás zaujala svým nápadem, kreativitou a způsobem, jakým propojuje partnery z obou stran hranice.“

Tam, kde byla železná opona
Více informací

24.8.2012

Nová brožura Nadace Partnerství vás seznamuje s několika evropskými projekty, které využívají téma historie železné opony a přírodních krás v jejím koridoru z hlediska šetrné turistiky na území Jihomoravského kraje a jejich přesahu do Dolního Rakouska. Brožura vzniklá v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole podrobně informuje o stezkách podél železné opony a je doplněna o mapu průběhu těchto stezek.

V brožuře najdete informace o

 • Stezce železné opony
 • Evropském zeleném pásu
 • Eurovelo 13

Doufáme, že pro vás bude tato publikace užitečná z hlediska lepšího porozumění nedávné historii a zároveň inspirující pro pěší či cyklistický výlet podél hranic Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Brožuru si můžete stáhnout zde.

Cykloslovníček
Více informací

30.7.2012

V rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole byl vydán Cykloslovníček, dobrý pomocník při vašich přeshraničních výletech. Slovníček obsahuje obvyklé fráze, popis částí kola a příslušenství, umožní zajistit si ubytování nebo si objednat v restauraci. Slovníček je v česko-německo-anglické jazykové mutaci.

Slovníček si můžete stáhnout zde nebo objednat na hlavkova@ccrjm.cz.

Cyklomapy Jižní Morava – Weinviertel
Více informací

2.7.2012

V rámci projektu „Zažít kraj vína a památek na kole“ byly vydány společné cyklomapy regionu Jižní Morava – Weinviertel a to v česko-německé jazykové mutaci. Vydejte se na kole přes hranice!

Cyklomapy lze objednat na info@ccrjm.cz, dále budou k dispozici na veletrzích cestovního ruchu apod.

Zažít kraj vína na kole
Více informací

13.6.2012

Jižní Morava je jednou z nejnavštěvovanějších turistických i cykloturistických destinací u nás, a tak i nabídka akcí pro veřejnost je rok od roku širší. Během léta je na programu hned několik cyklistických akcí a velká většina z nich se uskuteční na jedné z jedenácti moravských vinařských stezek.

Novinkou je seriál turistických výletů pro cyklisty a pěší s názvem Krajem vína 2012. Tento seriál vás postupně zavede do všech vinařských podoblastí jižní Moravy. Budete tak mít možnost s námi objevovat tajemství vinohradů a sklepních uliček vyhlášených vinařských regionů. Každá z akcí nabídne více okruhů, ze kterých si vyberou jak sportovní cyklisté, tak méně zkušení nebo rodiče s dětmi. Na trase budou připravena vždy razítkovací místa v tradičních vinařských sklepech nebo u atraktivních turistických cílů. V cíli každého z výletů budete odevzdáním soutěžního pasu s razítky zařazeni do slosování o ceny.

V sobotu 28. července 2012 jste srdečně zváni v rámci tohoto cyklu na výlet po vinařských stezkách kyjovského Slovácka. Tato akce vás zavede do malebného okolí města Kyjov a nabídne to nejlepší z místních sklepů. Startuje se v 9 hodin v Kyjově. 22. září 2012 se můžete těšit na Tour de Burčák na Znojemsku, kde seriál výletů pro tento rok končí.

Tipy na cyklovýlety včetně map na jižní Moravě naleznete na webových stránkách věnovaným cykloturistice http://www.cyklo-jizni-morava.cz/, o vinařských stezkách více na http://www.stezky.cz/ a informace o cykloturistice v oblasti Weinviertel jsou k dispozici na http://www.weinviertel.at/, nově i v českém jazyce.

Nový projekt „Zažít kraj vína a památek na kole“
Více informací

3.8.2010

Dne 1. 7. 2010 začala spolupráce Jihomoravského kraje, Nadace partnerství, Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava a rakouského partnera Weinviertel Tourismus GmbH na realizaci společného projektu Zažít kraj památek a vína na kole. Projekt byl Monitorovacím výborem Programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013 doporučen ke kofinancování na zasedání 1. a 2. června 2010.

Hlavním cílem projektu je spolupráce Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska v oblasti cykloturistiky, která by měla vést k:

 • vytvoření společných příhraničních turistických produktů
 • optimalizaci značení mezinárodních cyklistických tras a stezek
 • budování drobné moderní doprovodné cyklistické infrastruktury
 • monitoringu cyklistů a turistů
 • společnému marketingu a propagaci v oblasti cestovního ruchu
 • zvýšení ekonomického významu turismu v příhraničním regionu
 • zvýšení návštěvnosti při maximálním využití regionálních zvláštností

Doba realizace projektu: 1. 7. 2010 – 31. 5. 2013

Přínos pro cyklisty a turisty:

 • jednotné a přehledné značení cyklotras na celém území JMK
 • vyznačení nové mezinárodní trasy EuroVelo 13 (Stezka Železné opony)
 • informační brožura stezky Železné opony
 • doplnění značení na území Weinviertelu (možnosti ubytování, stravování, podniky certifikované značkou Cyklisté vítáni)
 • přes 30 nových odpočívek pro cyklisty a turisty v JMK
 • přeshraniční mapa jižní Moravy a Weinviertelu
 • brožura vinařských stezek jižní Moravy a Weinviertelu
 • slovníček turistických frází (v česko – německo – anglické verzi)
 • 7 cyklistických akcí pro veřejnost
 • rozšíření a zkvalitnění informací pro turisty a cyklisty na webových stránkách partnerů