Vranovská přehrada slaví 90 let

Vranovská přehrada byla vybudována na řece Dyji v letech 1930–1934 a je dnes desátou největší přehradou České republiky. Patří k našim nejteplejším a nejčistším vodním nádržím a krajina okolo ní přitahuje svou malebností, čistotou přírody i turistickými možnostmi.

Její vody stráží z jedné strany majestátní hrad Bítov, společně se zříceninami hradů Cornštejn a Frejštejn, a z druhé strany věhlasný barokní zámek Vranov nad Dyjí. Půvabné starobylé obce lemují její zátoky a celá oblast je vyhlášeným rájem chatařů, rybářů, turistů i cyklistů. Krásu zdejší přírody podtrhuje těsné sousedství Národního parku Podyjí, jehož hranice začíná jen pár metrů od hráze. Řeka Dyje tu meandruje v blízkosti rakouské hranice romantickým údolím, ale její vody neslouží jen rekreačním účelům.

Hlavním posláním přehrady dlouhé téměř 30 km byl od samého počátku vodohospodářský a energetický přínos. Mohutná hráz zbudovaná v mírném oblouku je necelých 300 m dlouhá a byla vůbec první v republice, která byla stavěna metodou litého betonu. Na svou dobu byla tzv. gravitační hráz vybudována v rekordně krátkém čase – za 3,5 roku, a několik měsíců pak trvalo její napouštění. V roce 1934 zde tak mohla zahájit provoz jak lodní doprava, tak vodní elektrárna, kterou můžete v hrázi navštívit dodnes.

Slaví po celou sezónu

V roce 2024 si připomínáme 90 let od dobudování Vranovské přehrady a zároveň od nastartování zdejšího rekreačního rozkvětu. Destinační společnost ZnojmoRegion, která zastřešuje cestovní ruch turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, se proto rozhodla uspořádat oslavy tohoto významného výročí a upozornit tak na pestrou nabídku Vranovska. Zahajovací víkend proběhne 25.–26. 5. 2024, ale program je připraven na celou sezónu, od května až do října. Co si nenechat ujít? 

Ve vybrané dny různé památky nabízí vstupy zdarma nebo se slevou. Hned v sobotu, v den zahájení sezóny na Vranovské přehradě, nabízí vstup pro děti zdarma zřícenina hradu Cornštejn. Po celý víkend se se stejnou akcí přidává i hrad Bítov a Vranovský zámek. Slevu v sobotu nabídnou plavby po přehradě a po celý víkend V’RUN OFF’ PARK – rozlehlý zábavní areál pro celou rodinu. 

V průběhu celé sezóny oslavy jubilea doplní speciální akce a výstavy. Na Vranovském zámku si prohlédnete výstavu V proměnách času, mapující ve fotografiích historické a současné pohledy na barokní dominantu. I prohlídkovou trasu na Cornštejně obohatí nová výstava velkoformátových fotografií zachycujících historii Vranovské přehrady. Od konce května do konce září využijte možnost nahlédnout do nitra vodní elektrárny. Některé dny navíc nabídnou i prodlouženou trasu prohlídky včetně strojovny, která zůstává zrakům návštěvníků běžně skryta. Pro fajnšmekry je tu ještě přednáška Miroslava Vaňka o historii a stavbě vodního díla Vranov.

Pestrý program

Na návštěvníky dále čekají hudební a kulturní programy pro všechny věkové kategorie, speciální gastronomické zážitky, programy a atrakce pro rodiny s dětmi včetně hledaček – tras s hledáním úkolů a luštěním šifer. Těšte se také na interaktivní mapy s trasami výletů pro pěší, cyklisty, kočárky i motorkáře. Budete moct sbírat razítka do Vranovského turistického pasu s originální odměnou na konci. A chybět nebude ani soutěž o dovolenou a zážitky na Vranovské přehradě! 

K moravskému moři

Vranovsko jako ideální rekreační lokalitu pro letní dovolenou u vody už objevila řada turistů i výletníků, a to nejen z České republiky. Přidáte se k nim letos taky? 

Zdejší turistická nabídka i služby dosahují velmi vysoké úrovně a nespornou výhodou je také jejich hustá koncentrace na relativně malém území. Zkrátka perfektní destinace pro vaši letní dovolenou! 
Kompletní přehled všech akcí k oslavám 90. výročí Vranovské přehrady najdete na tomto webu.