Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a Dolním Rakousku

Cílem projektu Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a Dolním Rakousku (M00219) je marketingově využít téma historie rodu Lichtenštejnů na území Jihomoravského kraje a v Dolním Rakousku a podpořit tak cestovní ruch v příhraničním regionu. Projekt realizovala Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. společně s obcí Wilfersdorf za podpory dalších partnerů.

V rámci projektu byly zpřístupněny putovní výstavy vážící se k osobnostem a životu Lichtenštejnů: „Vojenské tradice Lichtenštejnů a knížecí garda“, „Život a dílo Gundukara z Liechtensteinu“. Také se otevřela veřejnosti nová expozice v prostorách Regionálního muzea v Mikulově na zámku s názvem „Lichtenštejnové na Mikulovsku ve 13. – 16. Století“, další stálá výstava věnovaná Lichtenštejnům a jejich genealogii a také místu jejich posledního odpočinku na jižní Moravě – hrobce ve Vranově u Brna, na Státním zámku Valtice.O akcích, výstavách a další informace k rodu Lichtenštejnů se návštěvníci dozvědí na webové stránce projektu www.liechtensteinove.cz v jazyce českém, německém a anglickém, v TIC Jižní Morava na Radnické 2 v Brně a dalších místech jižní Moravy si také mohou vyzvednout nové tištěné materiály k tématice Lichtenštejnů na jižní Moravě a Dolním Rakousku.

Nový leták Po stopách Lichtenštejnů
Více informací

26.6.2017

Na letní sezonu 2017 byl vytištěn nový leták Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku, který představuje zajímavá místa spojená s tímto rodem v českém a německém jazyce.

Letáček si můžete stáhnout na této stránce nebo si jej vyzvednout v TIC-Jižní Morava na Radnické 2 v Brně, informační leták bude také k dispozici na vybraných místech na jižní Moravě a v Rakousku.

Leták ke stažení zde.

https://www.ccrjm.cz/userfiles/image/Logolinky/logolink_3.png
Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna opravena
Více informací

4.11.2015

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se více než tři roky opravovala a v těchto dnech byly opravy za cca 54 mil. Kč dokončeny. Výsledek oprav, které financovalo Lichtenštejnsko, přijel dne 3. 11. 2015 zkontrolovat lichtenštejnský kníže Hans Adam II.

Hrobka bude veřejnosti přístupná pouze jedenkrát za rok, 1. listopadu.

Tisková konference u příležitosti otevření nové stálé expozice na SZ Valtice
Více informací

26.5.2014

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava si Vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci projektu „Po stopách Lichtenštejnů na Jižní Moravě a v Dolním Rakousku“, u příležitosti otevření nové stálé expozice ve 2. patře Státního zámku Valtice.

Kdy: pátek 30. 5. 2014 od 10 hodin
Kde: Státní zámek Valtice, 2. patro

Během tiskové konference získáte bližší informace o projektu, o výstavě a dalších aktivitách, součástí tiskové konference bude také prohlídka výstavy s odborným výkladem.

Na tiskové konferenci promluví:
Mgr. Zuzana Vojtová – ředitelka CCRJM
Ing. Marek Juha – vedoucí projektu
Mgr. Martin Číhalík – odborný průvodce výstavou
Mgr. Michal Tlusták – kastelán SZ Valtice

Prosíme o Vaše potvrzení účasti nejpozději do 29. května 2014 u Moniky Hlávkové, hlavkova@ccrjm.cz.

Logo ke stažení zde.

Po stopách Liechtensteinů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku – nové expozice a slavnosti v Mikulově
Více informací

19.5.2014

Tuto sobotu 24. 5. 2014 se otevře veřejnosti nová expozice v prostorách Regionálního muzea v Mikulově na zámku s názvem „Lichtenštejnové na Mikulovsku ve 13. – 16. století, a o týden později další stálá výstava na Státním zámku Valtice věnovaná Lichtenštejnům a jejich genealogii a také místu jejich posledního odpočinku na jižní Moravě – hrobce ve Vranově u Brna.

V sobotu 24. 5. 2014 se návštěvníci Mikulova mohou také těšit na Lichtenštejnské slavnosti se scénkami z historie, ukázkou dobových tanců a zpěvů apod., které proběhnou na zámku na Horním nádvoří, část programu také proběhne na hlavním náměstí v rámci Slavností města Mikulova, které potrvají až do večerních hodin. Více najdete v přiložené tiskové zprávě.

Dokument ke stažení zde.

Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku
Více informací

18.11.2013

Rod Lichtenštejnů po více než osm století budoval a dával tvář krajině, která je dnes jednou z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i Rakouska. Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a obec Wilfersdorf dnes na zpravodajském serveru Novinky zvou na cestu po stopách tohoto významného šlechtického rodu.

V rámci projektu „Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku“ budou v roce 2014 zpřístupněny výstavy vážící se k osobnostem a životu Lichtenštejnů: „Vojenské tradice Lichtenštejnů a knížecí garda“ ve Slavkově u Brna, „Život a dílo Gundukara z Lichtenštejna“ v Moravském Krumlově, „Páté výročí diplomatických styků České republiky s Lichtenštejnskem“ v sídle Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně. Stálé expozice se otevřou během jara 2014 na zámcích v Mikulově a Valticích, další expozici bude možno navštívit v Dolním Rakousku na zámku Wilfersdorf. Během roku se konají workshopy pro širokou veřejnost. Nejbližší plánovaný workshop na téma osobnosti knížete Karla Eusebia z Lichtenštejna se uskuteční dne 13. 12. 2013 od 15 hod. v prostorách Moravské galerie v Brně, vstup je zdarma.

Další informace k rodu Lichtenštejnů se zájemci dozvědí na webové stránce projektu www.liechtensteinove.cz v jazyce českém, německém a anglickém.

Pozvánka na workshop
Více informací

24.10.2013

Dovolujeme si Vás pozvat na již druhý workshop v rámci projektu Po stopách Liechtensteinů na Jižní Moravě a Dolním Rakousku. Dne 16. 6. 2012 se od 16 hodin uskuteční přednáška „Jan Adam I. z Liechtenštejna“ ve velkém přednáškovém sále Duchovního centra ve Vranově u Brna. Po přednášce v 18 hodin se v kostele Narození Panny Marie uskuteční zádušní mše. Po mši bude komentovaná prohlídka hrobky rodiny Liechtenštejnů. 

Svoji účast potvrďte ZDE nebo e-mailem na adresu info@psli.cz.

Webová stránka projektu „Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku“ již v provozu
Více informací

16.4.2013

Od března 2013 je zájemcům o historii rodu Lichtenštejnů k dispozici nová webová stránka www.liechtensteinove.cz. Na stránce naleznete informace o osobnostech, místech a událostech, které jsou spojeny s tímto rodem, nebudou chybět pozvánky na přednášky a další akce.

Webová stránka bude k dispozici i v anglickém a německém jazyce.

Nová výstava na zámku ve Wilfersdorfu
Více informací

20.3.2013

V rámci projektu EÚS „Po stopách Liechtensteinů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku“ se podařilo výstavu věnovanou rodu Liechtensteinů na zámku Wilfersdorf zmodernizovat a doplnit moderními, jistě pro návštěvníky zajímavými vizuálními prvky.

Výstava bude slavnostně zahájena 22. března 2013 ve 14 hodin v prvním patře zámku za účasti knížete Jan Adam II. a dalších významných hostů.

Prezentace z workshopů
Více informací

28.2.2013

Nestihli jste některý z našich workshopů k tématice rodu Lichtenštejnů? Nevadí, prohlédněte si prezentace našich odborníků na této webové stránce. 

Stahujte pdf. prezentace na této stránce.

Workshop Po stopách Lichtenštejnů „Lichtenštejnské mincovnictví“
Více informací

25.10.2012

Zveme Vás na přednášku Mgr. Dagmar Grossmannové, Ph.D. s názvem „Lichtenštejnské mincovnictví“ v rámci projektu Po stopách Lichtenštejnů na Jižní Moravě a Dolním Rakousku. 

Přednáška se zádušní mší a pietním aktem v hrobce Lichtenštejnů se uskuteční v sobotu 3. listopadu 2012 ve 14 hodin ve velkém přednáškovém sáleDuchovního centra na Vranově u Brna. Po přednášce v 16 hodin se uskuteční v kostele Narození Panny Marie zádušní mše, po mši proběhne pietní akt v hrobce Lichtenštejnů.

Svoji účat potvrďte na e-mail:info@psli.cz

Pozvánka na workshop
Více informací

29.5.2012

Dovolujeme si Vás pozvat na již druhý workshop v rámci projektu Po stopách Liechtensteinů na Jižní Moravě a Dolním Rakousku. Dne 16. 6. 2012 se od 16 hodin uskuteční přednáška „Jan Adam I. z Liechtenštejna“ ve velkém přednáškovém sále Duchovního centra ve Vranově u Brna. Po přednášce v 18 hodin se v kostele Narození Panny Marie uskuteční zádušní mše. Po mši bude komentovaná prohlídka hrobky rodiny Liechtenštejnů. 

Svoji účast potvrďte ZDE nebo e-mailem na adresu info@psli.cz.

Tisková konference
Více informací

22.3.2012

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava si vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci k novému projektu „Po stopách Liechtensteinů na Jižní moravě a v Dolním Rakousku“, který získal finanční dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013. 

Informace o projektu, chystané výstavě o osobnosti Jana Adama I. v prostorách Regionálního muzea v Mikulově a o spolupráci s rakouskými kolegy vám poskytnou ředitelka Centrály cestovního ruchu Mgr. Zuzana Vojtová, projektový manažer Ing. Marek Juha, odborný konzultant projektu PhDr. Marek Vařeka, PhD., a zástupce rakouského partnera Hans Huysza.

kdy: pátek 30. března 2012, od 10 hodin

kde: hotel International, Husova 16, 659 21 Brno, salonek č. 1

Prosíme o vaše potvrzení účasti do 28. březnau Moniky Hlávkové,hlavkova@ccrjm.cz.

Jan Adam I. Liechtenstein (1656-1712) – ekonom, politik a mecenáš
Více informací

19.3.2012

V roce 2012 si připomínáme 300 let od smrti knížete Jana Adama I. Liechtensteina, velké postavy knížecího rodu Liechtensteinů a zakladatele novodobého státu knížectví Lichtenštejn. U příležitosti tohoto výročí je pořádána putovní výstava, nad níž má záštitu panující liechtensteinský kníže Jan-Adam II. a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. 

V rámci výstavy se představí unikátní předměty ze 17. a 18. století vážící se k postavě knížete. Návštěvník bude seznámen s dějinami rodu a jeho vazbou na Mikulov, který byl nejdůležitější državou rodu až do poloviny 16. století. Na počátku 17. století přesunul rod knížat z Liechtensteina, svoje aktivity na celé území zemí koruny české. Byl to právě kníže Jan Adam I., který nechal v Rakousích a na Moravě postavit řadu staveb jako např. Plumlovský zámek, část areálu lednického zámku nebo dva vídeňské paláce, Rossau a městský. Kníže byl navíc zručným ekonomem, povedlo se mu stabilizovat rodové finance a investovat je do dalších koupí panství jako byl Hodonín, Šternberk nebo Schellenberk a Vaduz.

V den výročí jeho smrti  16. 6. 2012 proběhne ve Vranově u Brna přednáška o životě knížete Jana Adama I. a zádušní mše svatá na památku tohoto významného muže z knížecí rodiny Liechtensteinů.

vernisáž: 31. 3. 2012 v prostorách zámku Mikulov od 16:00

termín: 1. 4. – 31. 8. 2012

místo konání: Mikulov

Plakát ke stažení zde.

O vinařství a vinohradnictví Liechtensteinů
Více informací

29.2.2012

Přednáškou PhDr. Marka Vařeky, PhD. o vinařském podnikání Liechtensteinů na Moravě a v Dolním Rakousku začala dnes ve školicím středisku Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně série akcí přeshraničního projektu Centrály cestovního ruchu Jižní Morava „Po stopách Liechtensteinů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku.“ 

Přednášku uvedl stručnou informací o současných vinařských aktivitách princ Constantin z Liechtensteina, třetí syn vládnoucího knížete Hanse Adama II. O cílech projektu hovořila ředitelka Centrály Zuzana Vojtová.  Záměrem je podpora cestovního ruchu v příhraničním regionu – vytvoření turistické značky, jež spojí obraz tohoto regionu s rodem, který po staletí formoval jeho krajinu.  Ta nyní patří mezi perly z pokladnice historického a kulturního dědictví České republiky i Rakouska. Účastníci přednášky měli možnost ochutnat vína z liechtensteinských vinic.

Po stopách Lichtenštejnů – vinařství a vinohradnictví
Více informací

6.2.2012

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku PhDr. Marka Veřeky, Ph.D. „Po stopách Lichtenštejnů – vinařství a vinohradnictví“, která se koná pod záštitou prince Konstantina z Lichtenštejna a hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška. Přednáška se koná v rámci nového projektu „Po stopách Liechtensteinů na Jižní Moravě a Dolním Rakousku“. 

Kdy: středa 29. 2. 2012 v 17 hod

Kde: aula administrativního a školícího centra Jihomoravského kraje, Cejl 73, Brno

Účast potvrďte na mailu info@psli.cz

Více v přiložené pozvánce.